HomePOLSKA

Blisko pół miliona ton zanieczyszczonej ropy naftowej. “Kiedy policzymy wszystkie koszty wystąpimy o swoje roszczenia”

Blisko pół miliona ton zanieczyszczonej ropy naftowej. “Kiedy policzymy wszystkie koszty wystąpimy o swoje roszczenia”

Blisko pół miliona ton zanieczyszczonej ropy naftowej jest jeszcze w naszym systemie. Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych ocenia, że oczyszczenie może potrwać kilkanaście miesięcy. 

W sumie do Polski trafiło blisko milion ton zanieczyszczonego surowca. W związku z kryzysową sytuacją, dostawy były wstrzymane od 24 kwietnia do 9 czerwca. Stało się tak, bo dostarczany surowiec miał podwyższoną zawartość chlorków organicznych.
Wiceprezes Rafał Miland PERN podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy powiedział, że czas oczyszczenia systemu w dużej mierze będzie zależał od tego, jak szybko ten surowiec będą odbierały rafinerie.
Przypomniał, że w sumie do Polski trafiło blisko milion ton zanieczyszczonego surowca, czyli połowę już przerobiono.
Z kolei, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spodziewa się, że do końca tego roku spółka wystąpi z roszczeniami związanymi ze wstrzymaniem dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem “Przyjaźń”.

 

**

 

Do końca tego roku PKN Orlen może wystąpić z roszczeniami związanymi ze wstrzymaniem dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem “Przyjaźń” – spodziewa się prezes spółki Daniel Obajtek.

Dostawy były wstrzymane od 24 kwietnia do 9 czerwca. Stało się tak, bo dostarczany surowiec miał podwyższoną zawartość chlorków organicznych.
Prezes spółki dodał, że trwa szacowanie kosztów. “Trwa liczenie cały czas, z racji tego, że to też wymaga pewnych przestojów planowych. W momencie, kiedy policzymy wszystkie koszty wystąpimy o swoje roszczenia” – podkreślił.
Podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes Obajtek podkreślił, że dzięki zróżnicowaniu dostaw ropy do Polski i temu, że rynek polski był zabezpieczony zupełnie inna była nasza pozycja negocjacyjna ze stroną rosyjską.

IAR/K.P./mtCOMMENTS