HomeMałopolskie

Blisko 90 prac zgłoszono do 78. Konkursu Szopek Krakowskich

Blisko 90 prac zgłoszono do 78. Konkursu Szopek Krakowskich

Prawie 90 prac zgłoszono do 78. Konkursu Szopek Krakowskich. Pandemia koronawirusa nie przerwała jednej z najważniejszych krakowskich tradycji.

 

W tym roku ze względu na ograniczenia sanitarne nie było tradycyjnego pochodu szopkarzy i spotkania przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Artyści wcześniej dostarczali swoje prace do budynku Celestatu.

 

Jakub Jastrzębski w tym roku przygotował miniaturową szopkę o wysokością 15 milimetrów. Wyrzeźbił ją w graficie ołówka. “Starałem się zrobić jak najmniejszą szopkę, chociaż sam siebie rozczarowałem, ponieważ jest ona o dwa milimetry większa od tej zeszłorocznej” – powiedział Jakub Jastrzębski.

 

Renata i Marek Markowski przygotowali szopkę rodziną, która ma ponad trzy i pół metra wysokości. Prace nad nią trwały półtora roku. “Zawsze pracujemy wspólnie, także nasza szopka to nie tylko element tradycji, ale także element łączący naszą rodzinę” – powiedział Marek Markowski. Państwo Markowscy ucieszyli się, że mimo choroby konkurs odbył się w tym roku. “Tradycja jest silniejsza niż epidemia” – dodała Renata Markowska.

 

Laureatów w czterech kategoriach konstruktorskich i kilku wiekowych poznamy w niedzielę. Choć wystawa pokonkursowa jest przygotowana, muzealnicy czekają na zgodę rządu na otwarcie muzeów.

 

Zwyczaj budowania szopek i chodzenia z nimi narodził się w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs i wystawa organizowane są od 1937 roku. Tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa / #Pawlica/d mk/w dyd

COMMENTS