12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Blisko 90 prac zgłoszono do 78. Konkursu Szopek Krakowskich

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prawie 90 prac zgłoszono do 78. Konkursu Szopek Krakowskich. Pandemia koronawirusa nie przerwała jednej z najważniejszych krakowskich tradycji.

 

W tym roku ze względu na ograniczenia sanitarne nie było tradycyjnego pochodu szopkarzy i spotkania przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Artyści wcześniej dostarczali swoje prace do budynku Celestatu.

 

Jakub Jastrzębski w tym roku przygotował miniaturową szopkę o wysokością 15 milimetrów. Wyrzeźbił ją w graficie ołówka. „Starałem się zrobić jak najmniejszą szopkę, chociaż sam siebie rozczarowałem, ponieważ jest ona o dwa milimetry większa od tej zeszłorocznej” – powiedział Jakub Jastrzębski.

 

Renata i Marek Markowski przygotowali szopkę rodziną, która ma ponad trzy i pół metra wysokości. Prace nad nią trwały półtora roku. „Zawsze pracujemy wspólnie, także nasza szopka to nie tylko element tradycji, ale także element łączący naszą rodzinę” – powiedział Marek Markowski. Państwo Markowscy ucieszyli się, że mimo choroby konkurs odbył się w tym roku. „Tradycja jest silniejsza niż epidemia” – dodała Renata Markowska.

 

Laureatów w czterech kategoriach konstruktorskich i kilku wiekowych poznamy w niedzielę. Choć wystawa pokonkursowa jest przygotowana, muzealnicy czekają na zgodę rządu na otwarcie muzeów.

 

Zwyczaj budowania szopek i chodzenia z nimi narodził się w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs i wystawa organizowane są od 1937 roku. Tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa / #Pawlica/d mk/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520