HomeKultura

Blisko 800 wystawców z 32 krajów i około 1000 autorów z całego świata gościć będzie na 9. Warszawskich Targach Książki

Blisko 800 wystawców z 32 krajów i około 1000 autorów z całego świata gościć będzie na 9. Warszawskich Targach Książki

Blisko 800 wystawców z 32 krajów i około 1000 autorów z całego świata gościć będzie na 9. Warszawskich Targach Książki. Impreza rozpoczyna się dziś (oficjalne otwarcie godzina 12.00) na Stadionie Narodowym. Jej dyrektor Jacek Oryl podkreśla, że głównym tematem tegorocznych targów będzie 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodaje, że tej tematyce poświęcone będą dyskusje o przemianach w sferze kultury, polityki, gospodarki, obronności, które dokonały się na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Jacek Oryl mówi, że rocznicy odzyskania polskiej niepodległości będą dotyczyć także: spotkania z pisarzami i historykami, premiery książek historycznych, wystawy oraz program dla dzieci i młodzieży, przygotowany wspólnie z Muzeum Niepodległości, Ośrodkiem KARTA, Polską Akademią Nauk i Uniwersytetem imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Prezes spółki Targi Książki Rafał Skąpski zapowiada, że na Stadionie Narodowym pojawią się uznani pisarze zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Mówi, że wśród nich znajdzie się między innymi laureat literackiej Nagrody Nobla – Orhan Pamuk, a także Fernando Aramburu, autor “Patrii” – jednej z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii. Jak dodaje, gośćmi targów będą również tacy twórcy jak: Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski, czy Józef Hen.

Partnerem specjalnym WTK będzie Francja. Frederic Constant z Instytutu Francuskiego w Polsce mówi, że podczas targów francuscy autorzy opisujący problemy współczesnego świata wezmą udział w specjalnych debatach. Jak dodaje będą to między innymi: Michel Eltchaninoff – autor książki “Co ma Putin w głowie”, czy Jean-François Colosimo, który napisał książkę – “Zbędni ludzie. Przekleństwo chrześcijan Bliskiego Wschodu”. Ponadto w ramach programu francuskiego przygotowano wystawę, dotyczącą relacji polsko-francuskich w latach 1914-1921, a także spotkania wokół francuskiego komiksu.

Na targach pojawią się nowe strefy tematyczne poświęcone literaturze kryminalnej i fantastyce, a także popkulturze i tematyce górskiej. Oddzielny program spotkań i warsztatów przygotowano dla dzieci i młodzieży. Targi potrwają do 21 maja.

IAR/Agata Woźniak/kry

COMMENTS