Blisko 11,5 miliarda złotych rocznie tracą polskie firmy na podrabianiu ich produktów

Blisko 11,5 miliarda złotych rocznie tracą polskie firmy na podrabianiu ich produktów

Blisko 11,5 miliarda złotych rocznie tracą polskie firmy na podrabianiu ich produktów – wynika z raportu Urzędu Unii Europejskiej do spraw Własności Intelektualnej.

To równowartość około 2,7 miliarda euro czyli 72 euro bądź 301 złotych na mieszkańca Polski rocznie. W skali Unii Europejskiej straty są większe i wynoszą 60 miliardów euro rocznie. Daje to 116 euro straty na każdego obywatela wspólnoty. Straty sięgają 7,5 procent wartości produktów. Jak szacują eksperci, pieniądze te pozwoliłyby na stworzenie blisko pół miliona miejsc pracy w analizowanych firmach.
Straty firm z tytułu piractwa spadają w ujęciu nominalnym. Z podobnego raportu opublikowanego w grudniu 2016 roku wynika, że straty firm z tytułu piractwa sięgały rocznie 83 miliardów złotych.
Urząd przeanalizował straty firm z 13 branż. Wśród nich są: kosmetyki i higiena osobista, odzież, obuwie i akcesoria, artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i walizki, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, środki farmaceutyczne, pestycydy, smartfony, baterie i opony.

IAR / Karol Tokarczyk/to/

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0