HomeŚwiat

Bliski Wschód “pudełkiem od zapałek gotowym do podpalenia”. To wina USA?

Bliski Wschód “pudełkiem od zapałek gotowym do podpalenia”. To wina USA?

Iran oskarża Stany Zjednoczone, że wraz ze swoimi sojusznikami przekazują broń na Bliski Wschód. Irański minister spraw zagranicznych powiedział w wywiadzie z telewizją Al-Jazeera, że przez działania Amerykanów region jest teraz “pudełkiem od zapałek gotowym do podpalenia”.

Mohammad Javad Zarif oskarżył Stany Zjednoczone o zmniejszanie bezpieczeństwa w rejonie Zatoki Perskiej, bo rozmieściły tam swoje okręty. Była to amerykańska odpowiedź na ostatnie incydenty z udziałem międzynarodowych tankowców w Cieśninie Ormuz oraz na rosnące napięcie między Waszyngtonem a Teheranem.
Dyplomata powiedział, że zarówno Stany Zjednoczone jak i ich arabscy sojusznicy “zalewają region bronią”, co powoduje, że niewiele brakuje, by wybuchł konflikt na wielką skalę. Nie wymienił konkretnych krajów na Bliskim Wschodzie, ale jest wielce prawdopodobne, że chodziło mu o Arabię Saudyjską, odwiecznego wroga Iranu i jednego z najbliższych sojuszników Waszyngtonu w regionie.
Mohammad Javad Zarif był przez ostatnie lata łącznikiem między Zachodem a władzami w Teheranie. Jednak w wyniku ostatnich napięć amerykańsko-irańskich także i on krytycznie wypowiada się o amerykańskiej administracji. Waszyngton w ostatnich dniach z kolei nałożył na dyplomatę sankcje.
Napięcie wokół Iranu wzrosło po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały się w ubiegłym roku z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, a prezydent Donald Trump zagroził atakiem na ten kraj, chcąc zmusić Teheran do rozpoczęcia negocjacji nad nowym porozumieniem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/RTR/AFP/to/

COMMENTS