7.7 C
Chicago
niedziela, 28 lutego, 2021

Błaszczak spotkał się z Boltonem: Powstanie Fort Trump to inwestycja w nasze bezpieczeństwo

Popularne

Po wizycie w Białym Domu minister Mariusz Błaszczak wyraził optymizm w sprawie utworzenia w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich. Szef resortu obrony spotkał się doradcą prezydenta Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Rozmowa dotyczyła także zakupów amerykańskiego uzbrojenia i układu o eliminacji rakiet średniego zasięgu.

Po spotkaniu z Johnem Boltonem minister Mariusz Błaszczak powiedział, że usłyszał słowa poparcia dla propozycji utworzenia w Polsce stałej bazy wojsk USA. „Pracujemy nad tym aby szczegóły były satysfakcjonujące dla obu stron” – powiedział Mariusz Błaszczak. Minister przekonywał, że zaproponowane przez Polskę 2 miliardy dolarów na dofinansowanie utworzenia Fortu Trump to dobra inwestycja w bezpieczeństwo Polski. Minister nie wykluczył, że kwota ta może być wyższa. „Jesteśmy w stanie zainwestować tyle ile będzie potrzeba, ile uzgodnimy” – stwierdził szef resortu obrony.

Mariusz Błaszczak rozmawiał też z Johnem Boltonem o zakupach prze Polskę amerykańskiego uzbrojenia, w tym systemu rakietowego HIMARS. „Rozmawiałem z ambasadorem Boltonem o możliwości przyspieszenia procedur administracyjnych związanych z zakupem tego sprzętu” – poinformował szef resortu obrony. Minister wyraził poparcie dla planowanego zerwania przez USA układu o likwidacji rakiet średniego zasięgu INF. Ocenił, że dzięki temu nie dojdzie do zachwiania równowagi pomiędzy USA a Rosją pod względem rakiet średniego zasięgu.
Minister poinformował, że w połowie listopada znów przyjedzie do Waszyngtonu na spotkanie z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem oraz członkami Kongresu.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane