Błaszczak o Fort Trump: Jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia celu

Błaszczak o Fort Trump: Jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia celu

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że jesteśmy bardzo blisko powstania tak zwanego Fortu Trump – stałej bazy amerykańskich wojsk w Polsce. 

Poniedziałkowa “Rzeczpospolita” napisała, że zaproszenie dla prezydenta Donalda Trumpa na 1 września jest aktualne, a amerykański prezydent skłania się ku wizycie. Z informacji gazety wynika, że jeżeli Donald Trump i Andrzej Duda w czasie wcześniejszej wizyty polskiego prezydenta w USA osiągną wstępne porozumienie, zniknie przeszkoda dla ogłoszenia przez Donalda Trumpa amerykańskiej inicjatywy wojskowej w Warszawie, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Mariusz Błaszczak mówił w TVP Info, że na powstaniu Fortu Trump zyskałyby obie strony – Polska i USA. To będzie sukces, jak ocenił, wspólny sukces. “Wzmocnimy zdolności obronne naszego państwa, ale także sukces dla Stanów Zjednoczonych, dlatego że sfera wolnego świata jest umocniona właśnie w relacjach polsko-amerykańskich, w relacjach w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział szef MON.
Minister obrony narodowej, pytany o zakup śmigłowców Caracal przez Węgry, mówił, że modernizacja naszych sił powinna być realizowana przy pomocy polskich zakładów, kiedy jest to tylko możliwe, bo zyskuje na tym gospodarka przez nowe miejsca pracy. “To jest wybór węgierski” – powiedział Mariusz Błaszczak. Szef MON dodał, że kupno 4 śmigłowców Black Hawk zamiast Caracali jest dopiero pierwszym etapem.

IAR/TVP Info/”Rzeczpospolita”/vey/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0