Biografia rtm. Pileckiego zdobywa nagrodę Costa Awards

Biografia rtm. Pileckiego zdobywa nagrodę Costa Awards

Biografia rotmistrza Pileckiego zdobywa nagrodę Costa Awards – jedno z najważniejszych wyróżnień literackich na Wyspach Brytyjskich. Werdykt jury był jednomyślny.

Autor książki “The Volunteer” (“Ochotnik”) to Jack Fairweather – dziennikarz i były reporter wojenny piszący między innymi dla dziennika “Daily Telegraph”. Na początku stycznia zdobył nagrodę w kategorii “biografia”, teraz przypadła mu nagroda główna. “Witold Pilecki to jeden z wielkich bohaterów drugiej wojny światowej. Czuję, że nadszedł czas, by go uhonorować” – powiedział autor BBC wkrótce po ogłoszeniu zwycięzcy. “Ta książka ma tempo i napięcie thrillera. Czyta się to jak fikcję, ale wszystko to jest prawdą” – dodała szefowa jury Sian Williams. Ponadto podkreśliła: “Słyszeliśmy już wiele o Auschwitz, ale tej historii jeszcze nie”.

“Ochotnik” zwyciężył z “Wyznaniami Frannie Langton” Sary Collins, baśnią “Asha and the Spirit Bird” Jasbinder Bilan, tomikiem poezji “Fleche” Mary Jean Chan i brexitową powieścią “Middle England” Jonathana Coe. Nagroda przyznawana jest dziełom o wysokiej klasie literackiej, ale także charakteryzującym się przystępnością dla czytelnika. W przeszłości odbierali ja m.in. Hilary Mantel czy Ian McEwan.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/em/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0