25 C
Chicago
niedziela, 16 czerwca, 2024

Bill Gates: Jestem gotów pokryć koszty stworzenia i dystrybucji szczepionki przeciw COVID-19

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Założyciel Microsoftu zapowiedział, że zapłaci za stworzenie i rozprowadzenie szczepionki na koronawirusa po całym świecie. Środki wyłoży założona przez niego i żonę fundacja.

Amerykański miliarder Bill Gates jest gotów sfinansować produkcję szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie.

Założyciel koncernu Microsoft, za pośrednictwem Fundacji Billa i Melindy Gatesów, zamierza uczestniczyć w wysiłkach na rzecz wyprodukowania na dużą skalę szczepionki testowanej w tej chwili Oksfordzie, jeśli okaże się ona skuteczna.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów to najbogatsza prywatna fundacja na świecie, założona została w 2000 roku przez magnata wraz z żoną. Założyciel Microsoftu na swoim oficjalnym blogu, kilka dni temu powiedział, że sytuacja, w jakiej się teraz znajdujemy, przypomina wojnę światową, tyle że wszyscy jesteśmy po tej samej stronie.

Bill Gates o światowym zagrożeniach mówił już w na konferencji pod szyldem TED w roku 2015. W czasie swojego wykładu mówił, że światu nie zagrażają wojny, czy kataklizmy, a wirus, którego specyfiki nie sposób przewidzieć. Gates podkreślał, że na takie sytuacje jak epidemia koronawirusa można się przygotować i wzywał do przeznaczania większych funduszy na prowadzenie badań i rozwój technologii.

Jeśli coś zabije 10 mln ludzi w ciągu najbliższych dekad, najprawdopodobniej będzie to wysoce zakaźny wirus, a nie wojna. Nie jesteśmy gotowi na kolejną epidemię – wieszczył Bill Gates.

 

– Jeśli ich szczepionka zadziała, ja i inni członkowie konsorcjum zapewnimy masową produkcję – zapewnił Gates, chwaląc szefa instytutu badawczego, wirusologa profesor Sarah Gilbert.

Dodał on, że jest w kontakcie ze wszystkimi najbardziej innowacyjnymi programami badań nad szczepionkami, poczynając od tego, który uruchomił Instytut Jennera z University of Oxford z udziałem włoskiej firmy Advent-Irbm z Pomezii.

Rząd brytyjski przekazał Instytutowi Jennera wystarczające środki (20 milionów funtów), aby mógł on działać na pełnych obrotach, ale Gates już rozmawia z przedstawicielami firm farmaceutycznych, aby były gotowe do szybkiego wyprodukowania szczepionki na dużą skalę, jeśli tylko ona zadziała. Gates mówi, że celem jest wyprodukowanie wystarczającej ilości szczepionek dla całego świata.

– Na szczęście żadna z osób pracujących nad szczepionkami nie spodziewa się zarobić dużych pieniędzy – dodaje Gates.

Gates spodziewa się, że globalny szczyt online ws. koronawirusa w maju pozwoli zgromadzić od rządów i różnych organizacji 6,5 miliarda dolarów na badania, rozwój, produkcję i dystrybucję szczepionki.

Zespół Instytutu Jennera pracujący nad szczepionką składa się ze stu uczonych, w tym kilku włoskich naukowców Włochów. Badacze z Oxfordu opracowali już pierwszą eksperymentalną szczepionkę o nazwie ChAdOxlnCoV-19: jest to kombinacja wirusa Chadox1 (osłabionej wersji „zimnego” wirusa) i fragmentu DNA Covid-19.

Jego eksperymenty na ludziach rozpoczęły się w czwartek 24 kwietnia na 510 ochotnikach w wieku od 18 do 55 lat.

Po odejściu ze stanowiska w zarządzie Microsoftu w marcu tego roku, Bill Gates pozostał filantropem. Jego Fundacja jako jedna z pierwszych zdecydowała się na walkę z koronawirusem: natychmiast udostępnił on 100 milionów dolarów na sfinansowanie takich projektów jak zestawy do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa w domach i siedem eksperymentalnych szczepionek przeciwko Covid -19.

Gates mówi, że po drodze może być wiele niepowodzeń. Zanim badacze znajdą odpowiednią formułę, zajmie to miesiące. Będziemy musieli zbudować wiele linii produkcyjnych, wiedząc, że niektóre z nich nie będą działać, wyjaśnia.

Mówi on, że będziemy potrzebować miliardów szczepionek, aby uchronić świat. A szczepionki wymagają testów, aby upewnić się, że są bezpieczne i skuteczne.

12 kwietnia Gates napisał własnoręcznie kilka uwag na temat koronawirusa, z pomysłami i praktycznymi wskazówkami dla rządów na temat najlepszych strategii walki z epidemią.

Red. Kazimierz Sikorski PolskaPress AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520