Bilans orkanu Ksawery nad Polską

Bilans orkanu Ksawery nad Polską

Straż pożarna nadal pracuje nad usuwaniem skutków orkanu Ksawery, który poprzedniej nocy przeszedł nad Polską. W nawałnicach zginęły dwie osoby. Według danych straży pożarnej jest 45 rannych. 

Praca strażaków polega głównie na usuwaniu tysięcy powalonych drzew, zabezpieczaniu zerwanych dachów i zniszczonych budynków. Rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w całej Polsce strażacy interweniowali 19 200 razy. Najwięcej interwencji odnotowano w województwie wielkopolskim – prawie 4 300 razy.
Paweł Frątczak dodał, że od czwartku przy usuwaniu skutków wichury pracowało ponad 83 tysiące strażaków z państwowej i ochotniczej straży pożarnej.
Trwa też naprawa linii energetycznych. Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powiedziała że około 142 tysięcy odbiorców jeszcze nie ma prądu. W 11 województwach nadal wystąpują problemy z dostawami energii. Najwięcej w województwie lubuskim – 52 tysiące, ale też w łódzkim, wielkopolskim.
Premier Beata Szydło zapewniła wczoraj, że poszkodowani przez orkan Ksawery otrzymają pomoc od rządu. Podczas konferencji w Zielonej Górze szefowa rządu powiedziała, że minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska będzie koordynować pomoc, niezależnie od zasiłków przyznawanych w ramach tak zwanego funduszu klęskowego.

IAR/wcześ./wg/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0