13.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chicago i Nowym Jorku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Bieg „Tropem Wilczym” był głównym akcentem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chicago. Obchody były organizowane w weekend w Chicago i w Nowym Jorku przez miejscową Polonię.

Ponad 700 osób, w tym dzieci z polonijnych szkół wzięło udział w sobotnim Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Chicago.  Został on zorganizowany przez  Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, koło Chicago. Ideą projektu jest oddanie hołdu i popularyzacja wiedzy na temat Bohaterów Narodowych – żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego walczących w latach 1944 – 1963 o niepodległość Polski.

Mówi organizator biegu Arkadiusz Cimoch.

 

 

 

Arkadiusz Cimoch z chicagowskiego koła Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych mówił, że coraz więcej ludzi zaczyna utożsamiać się z postaciami bohaterów – Żołnierzy Wyklętych i szukać w nich wzorców. „Ten etos należy rozpowszechniać, zwłaszcza wśród młodych ludzi.” Celem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, koło Chicago jest pielęgnowanie historii o ostatnich rycerzach Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, podkreśla Arkadiusz Cimoch

 

 

Na starcie sobotniego biegu „Tropem Wilczym” stanął konsul generalny Piotr Janicki. „Takie imprezy jak ta są nam jak najbardziej potrzebne” – mówi konsul Janicki.

 

 

Konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki przypomniał, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych w Chicago trwała przez lata, „Nawet, gdy w Polsce nie mówiono o tym temacie”.  Jak podkreślił Piotr Janicki, aktywne uczestnictwo w tego typu imprezach jest jak najbardziej wskazane w szczególności dla służby dyplomatycznej.

Wśród uczestników sobotniego biegu znalazł się znany działacz Solidarności Walczącej, społecznik z Chicago Darek Olszewski. „Dzisiejszy bieg jest bardzo ważny dla wszystkich Polaków” –  mówi Darek Olszewski

 

Dla polonijnych nauczycieli sobotni bieg, to przede wszystkim lekcja historii. „Nigdy nie powinniśmy zapomnieć o żołnierzach wyklętych. To nasz obowiązek jako nauczycieli” podkreślała Joanna Masztak Parzyk ze szkoły Fryderyka Chopina.

 

 

Posłuchajmy co sobotniej imprezie sądzą jego uczestnicy

 

Sobotni bieg odbył się na dystansie 1963 metrów. Rok 1963  to data śmierci ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego Józefa Franczaka „Lalka”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki oraz okolicznościowe medale.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym” odbył się również w Nowym Jorku. Na starcie stanęli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej – mecenas Anna Szeląg oraz profesorowie Krzysztof Szwagrzyk i Sławomir Cenckiewicz.
W ramach polonijnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Stanach Zjednoczonych w weekend odprawiane były też msze święte w intencji bohaterów i organizowane apele poległych. Prezentowane były także wystawy o podziemiu antykomunistycznym oraz  projekcje filmów historycznych.

Red./Bodek Kwaśny(Polski.FM Chicago)/(IAR)Piotr Orłowski/ Foto Bodek Kwaśny(Polski.FM Chicago)

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520