HomePILNE

Biedroń: Obraza uczuć religijnych? “Takie przepisy obowiązują w krajach muzułmańskich”

Biedroń: Obraza uczuć religijnych? “Takie przepisy obowiązują w krajach muzułmańskich”

Robert Biedroń, lider ugrupowania Wiosna, w Bielsku-Białej zapowiedział przywrócenie godności dawanym miastom wojewódzkim takim właśnie, jak Bielsko-Biała oraz zniesienie artykułu 196 Kodeksu Karnego dotyczącego obrazy uczuć religijnych. – Takie przepisy obowiązują w krajach muzułmańskich. Nie potrzebujemy talibów z krajów muzułmańskich, mamy własnych, politycznych talibów – ocenił.

Robert Biedroń w Bielsku-Białej zjawił się we wtorkowe przedpołudnie. Autobus oklejony jego wizerunkiem i logiem ugrupowania Wiosna zaparkował na placu Wojska Polskiego, gdzie został powitany przez zwolenników z Bielska-Białej i regionu. Swoją konferencję Biedroń rozpoczął od komentarza do poniedziałkowych wydarzeń w Płocku, gdzie 51-letnia artystka usłyszała zarzuty obrazy uczuć religijnych po tym, jak rozklejała obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. – To sytuacja, która nie powinna mieć miejsca. Ta kobieta została zatrzymana w sposób spektakularny, w ogóle niepotrzebny, w sposób, który urąga wszelkim wartościom demokratycznym – ocenił.

 

Stwierdził, że informacja obiegła światowe serwisy i Polska znów zwraca uwagę Europy i świata podobnie jak wtedy, gdy księża w jednej z parafii palili książki, a mieszkańcy jednej z miejscowości okładali kukłę Judasza. – Polska nie słynie dziś z Luxtorpedy obiecanej przez premiera Morawieckiego, z dobrego radzenia sobie z problemem mieszkalnictwa i wykluczenia komunikacyjnego, czy z rozwiązywania realnych problemów, ale z idiotycznej postawy rządzących, którzy ścigają artystów korzystających z wolności słowa – zaznaczył Biedroń. Zapowiedział, że jego ugrupowanie złoży na jesień projekt ustawy nowelizującej kodeks karny i znoszący artykuł 196 Kodeksu Karnego dotyczący obrazy uczuć religijnych, by „nigdy żaden człowiek w Polsce nie był ścigany tylko dlatego, że jacyś talibowie religijni, aparatczycy partyjni, próbują na tym zbijać kapitał religijny czy polityczny”.

 

– Takie przepisy obowiązują w krajach muzułmańskich. Ci sami ludzie, którzy straszą nas radykalizmem muzułmańskim i muzułmańskimi terrorystami, stosują te same przepisy, które obowiązują w krajach muzułmańskich. To są nasi talibowie. Nie potrzebujemy talibów z krajów muzułmańskich, mamy własnych politycznych talibów – powiedział w Bielsku-Białej Robert Biedroń. Przypomniał, że taka próba zniesienia artykułu 196 KK miała miejsce 2014 r., ale projekt został odrzucony głosami PiS, PSL i PO. Lider ugrupowania Wiosna zwrócił uwagę na problem deglomeracji i przywracanie godności regionu oraz miastom, takim jak Bielsko-Biała. – Bielsko-Biała to byłe miasto wojewódzkie, które pamięta godność, jaką miało, gdy tu mieścił się tu urząd wojewódzki i inne najważniejsze urzędy. Byłem prezydentem takiego miasta wojewódzkiego, wychowałem się w mieście, które kiedyś było miastem wojewódzkim. Wiem na czym problem polega – zapewnił.

 

Robert Biedroń zaznaczył, że Bielsko-Biała powinno doczekać się deglomeracji i być siedzibą np. dla Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego lub Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Zwrócił uwagę na niesprawiedliwy podział funduszy unijnych, które w jego opinii powinny trafiać bezpośrednio do samorządów, a nie poprzez centralę i rządzących, a także na ożywienie miejsc, takich jak ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej, które straciły na rozwoju, gdy miasto przestało mieć rangę wojewódzkiego.

 

KLM aip

COMMENTS