30.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Biały Dom – Konferencja na temat Starzenia się i Emerytów 2015

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

CHICAGO: W Białym Domu odbyła się w poniedziałek, 13 lipca Konferencja na temat Starzenia sie i Emerytów [ The 2015 White House Conference on Aging].

Głównym mówcą całodziennej konferencji byl Prezydent Barack Obama. Prezydent powiedzial, ze „jednym ze sposobw jak ocenic panstwo, jest to jak troszczy sie o swoich emerytow”.

Wielu jego czołowych doradców jak Valerie Jarett, szefowie różnych departamentów uczestnicza w Konferencji w Bialym Domu. Konferencja jest transmitowana także poprzez internet. Ponad 600 różnych instytucji w USA będzie w niej uczestniczyć poprzez przekazy video.

Tego typu konferencje odbywają się w Białym Domu raz na 10 lat. Mają one na celu wyznaczenie, wypracowanie strategicznej wizji na temat programów, usług dla amerykańskich emerytów. Potrzeby w tej sferze życia w USA są ogromne i rosną z dnia na dzień.

W 2015 roku przypadają ważne rocznice różnych programów i instytucji rządowych niosących pomoc amerykańskim emerytom.

50. Rocznica Uchwalenia Programow Medicare i Medicaid

W 2015 roku ma miejsce 50. Rocznica Uchwalenia Programow Medicare i Medicaid. Ustawa ta została podpisana przez Prezydenta Lyndona Johnsona w 1965 roku. Dzisiaj z ubezpieczeń federalnych korzysta około 55 milionów Amerykanów: emerytów i osób niepełnosprawnych. Prezydent Obama podkreslil waznosc tych programow dla amerykanskiego spoleczenstwa. Jednym z uczestnikow programu jest Kongresman, ktory pracowal nad opracowaniem tej uchwaly w 1965 roku.

Z programu Medicaid, który jest ubezpieczeniem dla Amerykanów o niskich dochodach korzysta także około 50 milionów Amerykanów. Medicaid jest administrowane przez władze stanowe we współpracy z władzami federalnymi.

80 rocznica uchwalenia Programu Świadczeń Finansowych – Social Security

W 2015 roku przypada także 80 rocznica uchwalenia Programu Świadczeń Finansowych – Social Security, dla amerykańskich emerytów. Ustawa ta została podpisana w 1935 roku przez Prezydenta Delano Roosevelta. Dla ponad 50. milionów Amerykanów świadczenia Social Security są podstawowym źródłem utrzymania. Zwróćmy uwage na to, że w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak i w wielu krajach Zachodniej Cywilizacji wydłuża się wiek emerytalny. W chwili obecnej wiek emerytalny w USA wynosi 66,5 roku, za kilka lat będzie wynosił 67 lat.

Nora Super, Dyrektorem Wykonawczym Konferencji na Temat Starzenia sie w Białym Domu w 2015 roku.

Nora Super pracuje dla Departamentu Zdrowia USA. Od wielu miesięcy zaprasza ekspertów z dziedziny medycyny, mieszkalnictwa, usług społecznych, ekonomistów do publicznej dyskusji na temat programów, usług dla amerykańskich emerytów. Jej celem jest zbudowanie współpracy międzyresortowej pomiędzy różnymi departamentami władz federalnych, innymi instytucjami rządowymi i pozarządowymi w USA, aby skuteczniej i lepiej nieść pomoc amerykańskim emerytom.

Istnieje wiele pozytywnych aspektów starzenia się w USA. Wydłuża się średnia długość życia. Wynosi ona w USA około 80 lat. Kobiety żyją przeciętnie kilka lat dłużej niz mężczyźni. Dłużzza długość życia jest efektem bardziej zaawansowanej wiedzy medycznej, technologii medycznych. W XIX wieku średnia długość życia wynosiła około 50-60 lat.

Dłuższa średnia długość życia wiąże się także ze wzrostem zapotrzebowania na różne usługi medyczne, socjalne.

Każdego dnia przechodzi na emeryturę ponad 10,000 Amerykanów, przedstawicieli generacji tzw. Baby Boomer (1946-1964), którzy urodzili sie w czasie wyżu po II wojnie światowej. Generacja ta obejmuje razem ponad 70 milionów Amerykanów. W USA jest wiele starszych roczników. Rośnie więc gwałtownie zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi, programy. Pojawia sie w związku z tym wiele zasadniczych pytań: Jak żyć dlugo, zdrowo i szczęsliwie? Jak lepiej zabezpieczyć sobie finansową przyszłość? Kto ma dostarczyć więcej usług? Kto pokryje koszty tych wzrastających usług?

Organizatorzy Konferencji w Białym Domu na Temat Starzenia w 2015 roku podróżowali po całych Stanach Zjednoczonych przez ostatnich kilka miesięcy spotykając się z emerytami, słuchając ich uwag, uczestnicząc w rozmowach z nimi jak i z dostarczycielami usług dla emerytów. Zorganizowano kilka regionalnych spotkań z emerytami.

Celem tych spotkan było: “lepsze zrozmienie zagadnień wpływających na proces starzenia się Amerykanów, chęć lepszego zrozumienia możliwości wypracowania lepszych rozwiązań dla amerykańskich emerytów i chęć poprawy jakości życia starszych Amerykanow”.

Ważnymi tematami dla amerykańskich emerytów są nie tylko sprawy związane ze zdrowiem, ale także zabezpieczenie finansowe, dostęp do różnych uslug w ich lokalnych spolecznościach i ochrona amerykańskich emerytów przed wyzyskiem finansowym, oszustwami, nadużyciami, przemocą i innymi zaniedbaniami”.

W amerykańskim społeczeństwie zachodzi wiele innych zmian wśród emerytów. Coraz więcej osób pracuje w niepełnym wymiarze godzin po przejściu na emeryturę. Potrzebują bowiem dodatkowe środki na życie, chcą być także użyteczni w społeczeństwie, wykorzystać swoje umiejętności, wiedzę dla dobra własnego, dla społeczności w których żyją, pracują i dla dobra kraju.

Wielu emerytów pracuje jako wolontariusze w swoich kościolach, szkołach, jako trenerzy, w ośrodkach pomocy społecznej. W USA są setki tysięcy emerytów, którzy pomagaja dzieciom w wychowaniu wnuków czy czasami samodzielnie wychowuja wnuki.

W poniedziałek, 13 lipca, 2015 roku amerykańskie media i opinia publiczna będza poświecać wiele uwagi Konferencji w Białym Domu na temat Starzenia sie i Emerytów. Eksperci będą dzielic się cennymi wskazówkami, faktami na temat tego, jak lepiej pomagać rosnącej gwałtownie liczbie amerykańskich emerytów, jak wyjść na wprost zapotrzebowaniu na usługi i programy w nadchodzacych latach i dekadach.

Amerykańskie rozwiązania mogą byc także bardzo przydatne do dyskusji nad podobnymi sprawami także i w naszej Ojczyżnie nad Wisla.

Więcej informacji na temat Konferencji w Bialym Domu Na Temat
Starzenia się można znaleźć na stronie: http://www.whitehouseconferenceonaging.gov

@ Andrew (Andrzej) Mikołajczyk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520