HomeŚwiat

Białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa porwała na granicy z Ukrainą swój paszport

Białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa porwała na granicy z Ukrainą swój paszport

Białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa porwała na granicy z Ukrainą swój paszport. Miejscowe służby specjalne próbowały wywieźć ją z ojczyzny. Na Białorusi wszyscy liderzy opozycji albo są w aresztach, albo zostali wywiezieni poza granice.

Maryja Kalesnikowa została zatrzymana na białorusko-ukraińskim przejściu granicznym Aleksandrouka. Wcześniej opozycjonistka deklarowała, że nigdy nie wyjedzie z Białorusi.
Miejscowe służby specjalne próbowały ją “deportować” na Ukrainę. Jednak Maryja Kalesnikawa na granicy porwała swój paszport i nie mogła być wpuszczona na Ukrainę.
Maryja Kalesnikawa jest znawcą muzyki. Przez kilka lat mieszkała w Niemczech. To szefowa sztabu wyborczego bankiera Wiktora Babaryki i wspóplłcownica opozycyjnej kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej.

 

***

 

Wiceszef ukraińskiego MSW poinformował, że białoruskie władze próbowały siłą zmusić opozycjonistkę Maryję Kalesnikawą do wyjazdu na Ukrainę. Opozycjonistka została najprawdopodobniej porwana przez białoruskie służby i siłą dowieziona na przejście graniczne z Ukrainą. Nie przekroczyła jednak granicy.

Ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko oświadczył, że Maryję Kalesnikawą próbowano zmusić do wyjazdu z Białorusi po to, by skompromitować białoruską opozycję. Według niego celem białoruskich władz jest pokazanie, że liderzy opozycji rzekomo porzucają setki tysięcy protestujących przeciwko reżimowi Łukaszenki i uciekają na Ukrainę.

Dodał, że białoruskim władzom nie udało się tego zrobić, ponieważ, Maryja Kalesnikawa jest odważną kobietą i wykonała działania, które uniemożliwiły deportowanie jej na Ukrainę.
Według agencji Interfax-Ukraina Maryja Kalesnikawa podczas wymuszonego przejazdu przez punkt graniczny porwała swój paszport.

 

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Paweł Buszko, Kijów/i mg/w Wj

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Włodzimierz Pac/Mińsk/i mg/w Wj

COMMENTS