Białoruś: Od nowego roku nie będzie wiz „na zakupy” do Polski i całej UE

Białoruś: Od nowego roku nie będzie wiz „na zakupy” do Polski i całej UE

Polskie konsulaty na Białorusi od 2 stycznia nie będą przyjmować dokumentów na wydawanie wiz „na zakupy”. Informują o tym białoruskie media i potwierdzają polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne. 

 

Gazeta „Nasza Niwa” pisze, że wiza „na zakupy” była jedną z najbardziej popularnych na Białorusi, szczególnie wśród mieszkańców graniczących z Polską miast : Grodna i Brześcia. Dawała ona jednocześnie możliwość podróżowania po całej Unii Europejskiej.
Ambasada Polski na Białorusi w przesłanym Polskiemu Radiu komunikacie informuje, że zmiany które wejdą w życie 2 stycznia 2019 roku noszą „czysto techniczny charakter”. Ich celem jest „jeszcze większe otwarcie na potrzeby obywateli Republiki Białoruś wjeżdżających do Polski, oraz jadących przez Polskę do innych krajów strefy Schengen”. Ambasada Polski zwraca uwagę, że jedynymi dokumentami dla wszystkich konsulatów krajów strefy Schengen, wymaganymi przy wyrabianiu wiz turystycznych jest potwierdzenie rezerwacji hotelu, lub umowa najmu mieszkania. Oprócz tego przy wyrabianiu wiz potrzebne są podstawowe dokumenty, takie jak ubezpieczenie, czy potwierdzenie posiadania określonej sumy pieniędzy.
Miejscowi komentatorzy zwracają uwagę, że dotychczas przy wizach „na zakupy” wymóg potwierdzenia najmu hotelu nie obowiązywał. Polskie konsulaty wydają około połowy wszystkich wiz Schengen na Białorusi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0