HomeUSA

Bezrobocie w dół. Prezydent Trump zachwycony stanem gospodarki

Bezrobocie w dół. Prezydent Trump zachwycony stanem gospodarki

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych spadło w maju o prawie półtora procent. Prezydent Donald Trump oświadczył, że dane te świadczą o sile gospodarki USA i sukcesie jego rządu.

Po wybuchu epidemii koronawirusa i zamknięciu gospodarki Stanów Zjednoczonych ponad 30 milionów Amerykanów straciło pracę. Wskaźnik bezrobocia w kwietniu wzrósł z 3,5 do 14,7 procent a eksperci przewidywali dalszy jego wzrost. Tymczasem w maju bezrobocie spadło do 13,3 procent.

Po ogłoszeniu tych danych prezydent Donald Trump zwołał konferencję prasową, podczas której porównał amerykańską gospodarkę do pacjenta, który musiał przejść konieczną operację.

„Mamy bardzo silnego pacjenta. Ten pacjent – nasza gospodarka jest tak silna, że mogliśmy ją zamknąć i otworzyć” – przekonywał Donald Trump.

Mówiąc o prognozach na kolejne miesiące prezydent USA wyraził przekonanie, że gospodarka będzie się rozwijać jak „lecąca w kosmos rakieta”. Zaapelował też do gubernatorów Nowego Jorku, Kalifornii i innych stanów, aby przyspieszyli procesy odmrażania gospodarek.

IAR/Marek Wałkuski

COMMENTS