HomeUSABoston

Bezpieczna przystań dla narkomanów? Gubernator nie jest przekonany

Bezpieczna przystań dla narkomanów? Gubernator nie jest przekonany

Charlie Baker, gubernator stanu Massachusetts, przyznał, że jest niezdecydowany co do otwarcia placówki, w której uzależnieni od narkotyków mieszkańcy mogliby je zażywać pod nadzorem personelu medycznego.

W sobotę podczas dorocznego posiedzenia rekomendację w tej kwestii zatwierdziło Massachusetts Medical Society (MMS), najstarsze stanowe towarzystwo medyczne w Stanach Zjednoczonych. Chce w ten sposób zwiększyć kontrolę nad epidemią uzależnień od opioidów, która już od dłuższego czasu stanowi duży problem w Massachusetts.

Rekomendacja zakłada utworzenie punktu, w którym uzależnieni mogliby sobie bezpiecznie wstrzykiwać heroinę lub inne narkotyki. Czuwałby nad tym personel, który dostarczałby sterylne strzykawki mające zapobiec zachorowaniom na poważne choroby, takie jak HIV czy wirusowe zapalenie wątroby typu C.

– To nowy pomysł i dokładnie się mu przyjrzymy. Rozwiązanie jest dość nietypowe, ale chcę zobaczyć, dlaczego osiągnięto takie wnioski, przeczytać o korzyściach, jakie mogą z tego płynąć – oświadczył Baker.

Podobne placówki funkcjonują już w Europie, ale nie w Stanach Zjednoczonych. Dopytywany o opinię na temat rekomendacji MMS, Baker podkreślił, że jeszcze się z nią dokładnie nie zapoznał, ale też dodał, że “potrzebujemy tak dużo pomysłów, jak to możliwe, aby uporać się z tym problemem”.

(jj), Fot. Dreamstime.com

COMMENTS