-0.8 C
Chicago
wtorek, 19 marca, 2024

Berlin: Spotkanie Morawieckiego z Merkel [aktualizacja]

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mateusz Morawiecki rozpoczął w Berlinie spotkanie z Angelą Merkel. Rozmowy toczą się w Urzędzie Kanclerskim.

O 9:15 planowane jest oświadczenie dla polskich mediów. Następnie delegacja uda się do Muzeum Pamięci Sachsenhausen. Premier Mateusz Morawiecki złoży wiązanki i zapali znicze przed tablicą Polaków i Żydów Polskich, tablicą Profesorską, Ścianą Straceń i zwiedzi ekspozycje muzealną, w tym celę Stefana Roweckiego „Grota”. Wpisze się też do księgi pamiątkowej.

Stronę niemiecką będzie reprezentować Dietmar Woidke, koordynator ds. niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej, przewodniczący Bundesratu, oraz premier Brandenburgii.
KL Sachsenhausen powstał w lipcu 1936 roku, 30 km na północ od Berlina. Funkcjonował do 22 kwietnia 1945. Przetrzymywano w nim między innymi 169 profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, oraz polskich księży. W KL Sachsenhausen i w jego podobozach więziono ponad 200 tys. osób. Kilkadziesiąt tysięcy z nich zginęło.

AKTUALIZACJA:

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o budżecie Unii Europejskiej, protekcjonizmie, mechanizmach podatkowych w ramach OECD i o polityce klimatycznej. Szef polskiego rządu przebywa w Niemczech, gdzie uczestniczy w obchodach 75-ej rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Mateusz Morawiecki powiedział, że zgodził się z kanclerz Merkel, iż planowany na 20 lutego szczyt Unii w sprawie budżetu będzie bardzo trudny. Nie spodziewam się wiele po tych negocjacjach, ale oczywiście przystąpimy do nich z dobrą wolą znalezienia kompromisu – powiedział premier dodając, że Polsce szczególnie zależy na polityce spójności. „Kładziemy nacisk na sprawy wspólnego budżetu, na politykę rolną, na politykę spójności, czyli rozwój infrastruktury” – mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że w rozmowie z kanclerz Merkel przedstawił pomysł polskiego komisarza do spraw rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego, aby jednocześnie zwiększyć wydatki na cele klimatyczne i na politykę rolną, czyli połączyć budżet rolniczy z budżetem klimatycznym.

Polska delegacja udała się do Muzeum Pamięci Sachsenhausen w dawnym hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Premier Mateusz Morawiecki złoży wiązanki i zapali znicze przed tablicą Polaków i Żydów Polskich, tablicą Profesorską, Ścianą Straceń i zwiedzi ekspozycję muzealną, w tym celę Stefana Roweckiego „Grota”. Wpisze się też do księgi pamiątkowej.

Stronę niemiecką będzie reprezentować Dietmar Woidke, koordynator do spraw niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej, przewodniczący Bundesratu oraz premier Brandenburgii.

 

 


Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/zr

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520