"> Berlin: Prezydent Duda rozmawiał z kanclerz Merkel. O czym? [FOTO] - wiadomosci.com

Berlin: Prezydent Duda rozmawiał z kanclerz Merkel. O czym? [FOTO]

Berlin: Prezydent Duda rozmawiał z kanclerz Merkel. O czym? [FOTO]

45 minut trwało spotkanie polskiego prezydenta z niemiecką kanclerz w Berlinie. Według relacji polskich dyplomatów, politycy mieli rozmawiać o ostatnich wyborach w obu krajach, przyszłości Unii oraz Ukrainie i zmianach klimatycznych.

Wbrew wcześniejszym planom, Angela Merkel i Andrzej Duda rozmawiali nie w szerokim gronie dyplomatów, ale “w cztery oczy” w gabinecie niemieckiej kanclerz. Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski relacjonował dziennikarzom, że politycy zdali relację z ostatnich wyborów lokalnych zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Rozmawiali też o przyszłości Unii Europejskiej po brexicie oraz o relacjach Europy ze Stanami Zjednoczonymi. “Prezydent przedstawił także swoją opinię i swoje wnioski z ostatnich spotkań na szczycie polsko-amerykańskich, czyli z wizyty prezydenta w Białym Domu, a także w Nowym Jorku. To jest interesujące dla naszych niemieckich rozmówców, w jaki sposób dzisiaj Polska te relacje postrzega” – dodał Krzysztof Szczerski.
Politycy rozmawiali też o przyszłości Ukrainy i o zaplanowanym na grudzień szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach. W czasie rozmowy Andrzeja Dudy z Angelą Merkel nie pojawił się natomiast temat bezpieczeństwa energetycznego, w tym gazociągu Nord Stream 2, któremu Polska mocno się sprzeciwia.
Wcześniej Andrzej Duda spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Wieczorem weźmie udział w koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Berlin/mcm/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0