Benzyna plus?! Litr benzyny już kosztuje ponad 5 złotych. Błażej Parda z Kukiz’15 alarmuje: PiS chce jeszcze podnieść ceny!

Benzyna plus?! Litr benzyny już kosztuje ponad 5 złotych. Błażej Parda z Kukiz’15 alarmuje: PiS chce jeszcze podnieść ceny!

Benzyna plus – pod tym przewrotnym hasłem odbyła się dziś w poniedziałek, 14 maja, konferencja prasowa posła PiS, Błażej Pardy. Konferencja odbyła się w pobliżu stacji Orlen przy alei Powstańców Wielkopolskich, na której litr paliwa kosztował dziś 5 złotych i 14 groszy. Poseł ostrzega; zapłacimy jeszcze więcej, bo PiS wraca do pomysłu sprzed roku i chce nałożyć na kierowców nową opłatę. 

W czwartek odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Jedną z nich zmian ma by opłata emisyjna doliczana do benzyny i oleju napędowego, z której wpływy mają trafiać do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu na rozwój rynku paliw alternatywnych. – W czwartek odbyło się pierwsze czytanie tej haniebnej ustawy. Haniebnej, gdyż w sytuacji gdy już płacimy 5 złotych za paliwo PiS chce dołożyć kolejne 10 groszy – mówi poseł Błażej Parda. – Rok temu był podobny projekt. Wtedy chcieli dorzucić o 25 groszy, ale udało się ich powstrzymać. Mam nadzieję, że i teraz sobie z tym poradzimy. Albo czekają nas duże podwyżki usług i żywności. Stąd nasz apel do PiS. Nie idźcie tą drogą!

 

Rok temu był podobny projekt. Wtedy chcieli dorzucić o 25 groszy, ale udało się ich powstrzymać. Mam nadzieję, że i teraz sobie z tym poradzimy

 

Błaże Parda wylicza: już dziś 50 procent tego co płacimy na stacjach benzynowych dzisiaj to podatki. – Pięć lat temu sam Jarosław Kaczyński informował ludzi, że połowa ceny to są podatki. I nie namawiał wtedy do podwyższenia, ale do obniżenia cen na stacjach benzynowych. A dzisiaj co? Dzisiaj można podwyższać, bo jest się przy władzy – mówi poseł Kukiz’15. – Teraz mamy płacić na fundusz niskoemisyjny, który ma wydrenować nasze kieszenie na 2,5 mld rocznie pod pretekstem samochodów elektrycznych. W rzeczywistości na ich dofinansowanie ma pójść tylko 15 procent tego funduszu.

 

Pięć lat temu sam Jarosław Kaczyński informował ludzi, że połowa ceny to są podatki. I nie namawiał wtedy do podwyższenia, ale do obniżenia cen

 

Ile powinno kosztować paliwo? – Powinno być jak najmniej obciążone podatkami – twierdzi poseł Kukiz’15. – Rozumiem jeszcze VAT, ale akcyza, opłata paliwowa, zapasowa to są sztuczne opłaty. Dzisiaj kierowcy utrzymują praktycznie połowę państwa. Nie ma żadnego powodu dla którego Polacy mają płacić za tak drogą benzynę. Dlaczego więc płacą? – Powodem są politycy i ich kolejne wizje ściągania pieniędzy do budżetu. Jest wiele pól do działania. Przy tak niskim bezrobociu można by zreformować urzędy pracy. To by dało 3 mld złotych do budżetu – mówi poseł Błażej Parda. Co ciekawe, autorzy projektu ustawy odnośnie wprowadzenia opłaty emisyjnej powołują się w uzasadnieniu do niej na nieistniejący przepis Prawa o Środowisku.

 

TR (aip)

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0