HomeTechnologie

Bentley. Elektryczny i ekologiczny koncept na stulecie firmy

Bentley. Elektryczny i ekologiczny koncept na stulecie firmy

EXP 100 GT – tak nazywa się całkowicie elektryczny samochód koncepcyjny stworzony z okazji stulecia firmy Bentley. Auto jest w pełni autonomiczne, a do jego wykończenia zastosowano wyszukane materiały.

 

W zaprojektowaniu i zbudowaniu konceptu EXP 100 GT Bentley nawiązał współpracę w kilkoma firmami specjalizującymi się w produkcji specjalnych materiałów oraz stosowaniu niekonwencjonalnych rozwiązań.

 

Wśród nich jest m.in. firma Gainsborough, firmą, od 1903 roku produkuje jedne z najlepszych na świecie tkanin do wyposażenia wnętrz. W modelu EXP 100 GT zastosowano adamaszkową bawełnianą tkaninę – odnawialna i biodegradowalną.

 

Ponadto Bentley połączył siły z najważniejszym londyńskim domem hafciarskim Hand & Lock. Ta firma ma ponad 250 lat doświadczenia w świadczeniu usług dla rodziny królewskiej, najlepszych europejskich domów projektowych i królewskich brytyjskich sił zbrojnych.

 

Podłogę auta pokryto wykładziną dywanową Grosvenor Wilton. To jeden z najstarszych angielskich producentów dywanów założony w 1790 roku. Przędza wybrana dla Bentleya jest wełną z brytyjskich owiec, przędzoną w Wielkiej Brytanii, barwioną w Yorkshire i tkaną w Worcestershire.

 

Zamiast skórzanej tapicerki w Bentleyu EXP 100 GT zastosowano organiczny materiał skóropodobny, który jest produktem ubocznym pochodzącym z produkcji wina. W takiej technologii specjalizuje się włoska firma Vegea Company.

 

Z kolei lakier nadwozia Compass jest produktem ubocznym powstałym w produkcji ryżu. Zastosowany pigment Coldstream jest wytwarzany syntetycznie i nie przyczynia się powstawania szkodliwych odpadów.

 

Niewiele natomiast wiadomo o napędzie tego samochodu. Bentley poinformował tylko, że auto jest w pełni elektryczne i zastosowano w nim technologię pozwalającą na jazdę autonomiczną.

 COMMENTS