11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Bedzie zmiana systemu alimentacyjnego w Polsce?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej zapoczątkowała dyskusję na temat zmiany systemu alimentacyjnego w Polsce. Podczas seminaryjnego posiedzenia komisji senator Jan Rulewski z PO przedstawił propozycję, by o obowiązku alimentacyjnym decydował, w trybie administracyjnym, urzędnik gminy na podstawie wcześniejszego porozumienia stron, a nie jak obecnie – sąd rodzinny.

Jan Rulewski uważa, że porozumienie stron, które byłoby ze względu na dobro dziecka notyfikowane sądzie, byłoby tańsze, szybsze i bardziej skuteczne niż procedura sądowa. „W porozumieniu wszystko można zawrzeć, oczywiście z wyjątkiem szkody dla dziecka”- wyjaśnia senator. Dodaje, że można by wtedy stosować inne tytuły alimentacyjne takie jak np. udział w gospodarstwie rolnym czy przedsiębiorstwie, że może to też być inne zobowiązane alimentacyjne, takie jak wspólne wczasy lub naprzemienna opieka nad dzieckiem. Zdaniem Jana Rulewskiego doświadczenia krajów skandynawskich pokazują, że system oparty na podobnych rozwiązaniach pozwala na skuteczna ściągalność alimentów na poziomie 60 procent, a w Polsce to zaledwie kilka procent.
Senator Antoni Szymański z PiS ocenił propozycje senatora PO jako bardzo cenne i interesujące, ale – jak powiedział – nad niektórymi by się zastanawiał. Zaliczył do nich orzekanie o obowiązku alimentacyjnym w trybie administracyjnym. „Myślę, że przeniesienie tego do organów administracji, czyli prawdopodobnie do pomocy społecznej nie byłoby efektywne, byłoby dużym obciążeniem, a niewiele by w gruncie rzeczy zmieniało” – powiedział Antoni Szymański. Senator bardzo dobrze ocenił natomiast propozycję, by osoba, która nie płaci alimentów, nie mogła pełnić funkcji publicznych.
Senator PiS Antoni Szymański zaproponował, by komisja wystąpiła do ministerstwa sprawiedliwości, do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, do Rzecznika Praw Obywatelskich i innych instytucji, z prośbą o ustosunkowanie się do propozycji senatora PO Jana Rulewskiego. Zaproponował również, by komisja zaapelowała, miedzy innymi do premier Beaty Szydło, o rozpoczęcie kampanii informacyjnej przekonywującej opiekunów, że na dziecko trzeba płacić.

IAR/D.Zaczek/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520