12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Będzie trudniej o ślub kościelny. Ksiądz może zablokować zawarcie małżeństwa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Po 30 latach nastąpiły zmiany w prawie dotyczące zawierania ślubu kościelnego w Polsce.  Ksiądz wypyta o impotencję i zmianę płci. Może nawet zablokować zawarcie małżeństwa.

 

W 2020 roku o zawarcie małżeństwa w Kościele jest trudniej. Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dekret, w którym określa zasady przeprowadzania rozmów z narzeczonymi przed wydaniem zezwolenia na zawarcie małżeństwa kościelnego. Opublikowany „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego” wprowadza szereg zmian dla narzeczonych, którzy będą chcieli wziąć ślub kościelny w 2020 roku.

Przysięga i wnikliwe pytania

Narzeczeni muszą spodziewać się masy druków do wypełnienia na pierwszej rozmowie z księdzem (w dekrecie zawarto aż 21 wzorów, jednak nie każda para będzie musiała wszystkie wypełnić), a także wnikliwego wypytywania o szczegóły intymne z życia młodych. Poprzedzi to jednak obowiązkowe podpisanie przysięgi o stanie wolnym i mówienia prawdy, zgodnie z rotą zawartą w protokole. Narzeczeni będą przepytywani zarówno razem, jak i każdy osobno. Nie będą akceptowane lakoniczne odpowiedzi w formie „tak” lub „nie”, ksiądz ma za zadanie szczegółowe informacje wpisać do protokołu.

Kto nie będzie mógł wziąć ślubu?

Ślubu nie będą mogły wziąć osoby, które cierpią na impotencję. Kapłan ma za zadanie zapytać o stan zdrowia przyszłych małżonków.

Niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa. Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem” – czytamy w dekrecie.

Sama niepłodność nie jest powodem do braku udzielenia zgody na małżeństwo, o ile nie jest ukryta.
Zezwolenia na ślub nie uzyskają też osoby, które nie wykażą chęci posiadania potomstwa oraz będą rozważały możliwość separacji w przyszłości. Zakazane są małżeństwa mieszane, czyli „zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami, są zabronione bez wyraźnego zezwolenia ordynariusza miejsca”. Nie otrzymają go też osoby po zmianie płci. Co ważne – brak zgody zostanie umieszczony w protokole – oznacza to w praktyce, że nawet idąc do innej parafii, młodzi mogą nie uzyskać zgody na zawarcie małżeństwa. Do tej pory narzeczeni w ten sposób sobie radzili, jeśli nie mogli dogadać się z jakimś księdzem w kwestii ślubu.

Miejsce uroczystości ślubnych

Jako miejsce zaślubin jednoznacznie wyznaczono parafię jednego z narzeczonych – przy czym do parafii należy się już po miesiącu od zamieszkania w nowym miejscu na terenie Polski. „Za regułę należy uznać zawarcie małżeństwa w parafii jednego z nupturientów”. Oznacza to, że parafia w rodzinnych stronach, jeżeli obecnie mieszkamy i pracujemy w innym miejscu, nie jest naszą parafią.

Jeżeli chcemy wziąć ślub w okolicach domu rodzinnego, trzeba uzyskać specjalną zgodę.

„Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca” – czytamy w dekrecie.

Skąd zmiany w zasadach zawierania ślubów w polskim kościele?

Jak podaje biuro prasowe Episkopatu Polski, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej. Chodzi także o fakt rozpadania się związków zawartych w Kościele.
Ponadto dekret to odpowiedź na obecną sytuacje w Kościele.

W ostatnich dziesięcioleciach w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną” – czytamy na stronie.

Zmiany wchodzą w życie 1 czerwca 2020 roku.

Dekret ma aż 76 stron i można przeczytać go tutaj.  Podpisał je m.in. Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki.

Red. GJ PolskaPress AIP

 

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

  1. Popieram takie zmiany bardzo!!!.
    Nie ze względów religijnych lecz czysto zdrowo-rozsądkowych.

    Aczkolwiek z 2 strony,znacząco spadną statystyki wśród ilości zawieranych związków wyznaniowych.I co za tym idzie,zarobek za „usługę”także umyka.

    Nic,coby nie bajdurzyć,zmiany owe wyprostują całe to zamieszanie.Oby tylkoto słyżyło na plus aniżeli na odwrót.

    Zdrówka wszystkim życzę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520