Będzie śledztwo w sprawie prezesa PiS? Rzecznik prokuratury wyjaśnia

Będzie śledztwo w sprawie prezesa PiS? Rzecznik prokuratury wyjaśnia

Wszczęcie postępowania w sprawie zarzutów austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera wobec prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, zależy od zebrania danych, które pozwolą prokuratorowi na ocenę, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa- poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Gerald Birgfellner zarzuca Jarosławowi Kaczyńskiemu, że nie zapłacił mu za zlecenie, związane z przygotowaniem budowy przez spółkę “Srebrna” dwóch wieżowców w Warszawie. W Prokuraturze Okręgowej trwa kolejne przesłuchanie Geralda Birgfellnera.
Prokurator Łukasz Łapczyński powiedział IAR, że wszczęcie postępowania jest autonomiczną decyzją prokuratora. Jej podjęcie musi być poprzedzone zebraniem odpowiedniego materiału na etapie postępowania sprawdzającego. Rzecznik prokuratury podkreślił, że działania prokuratora prowadzącego mają na celu sprawne przeprowadzenie czynności procesowej. Natomiast zachowanie zawiadamiającego i jego pełnomocników, polegające między innymi na niestawianiu się na wskazane terminy, zgłaszaniu szeregu oświadczeń, wniosków i zastrzeżeń do protokołu, przerywaniu czynności na żądanie pełnomocników, ingerowaniu w treść protokołu przesłuchania wydłuża bieg tych czynności. Łukasz Łapczyński dodał, że w sprawie zachodzi konieczność zadania szeregu dalszych pytań, dotyczących przedłożonych przez stronę dokumentów. Prokurator musi też uzyskać kolejne dokumenty, których zawiadamiający do tej pory nie przedłożył. Rzecznik powiedział, że planowane są kolejne przesłuchania Geralda Birgfellnera.
Kilka tygodni temu “Gazeta Wyborcza” opublikowała nagrania rozmowy z lipca ubiegłego roku w sprawie planów budowy dwóch wieżowców przez spółkę “Srebrna”, powiązaną ze środowiskiem PiS . W związku z tym pełnomocnicy Geralda Bigrfellnera złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS. Zawiadomienie dotyczy braku zapłaty za powierzone austriackiemu biznesmenowi zlecenie, związane z przygotowaniem do inwestycji. PiS odpowiada, ż e spółce “Srebrna” nie przedstawiono faktur, które mogłyby być podstawą płatności.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M. Gajewski/Siekaj/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0