HomeLubuskie

Będzie płot na granicy Lubuskiego i Wielkopolski. Winne świnie…

Będzie płot na granicy Lubuskiego i Wielkopolski. Winne świnie…

Będzie płot na granicy Lubuskiego i Wielkopolski. Zapowiedział to w Poznaniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski w związku z afrykańskim pomorem świń. Od kilku dni przypadki ASF u dzików notowane są w województwie lubuskim na granicy z Wielkopolską.
W planach jest budowa ogrodzenia wokół ognisk choroby – tłumaczył minister Ardanowski. Zaznaczył, że początkowo planowano ogrodzić mniejszy teren, ale pojawiły się nowe ogniska ASF. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że na razie nie wiadomo, jak duży teren zostanie ogrodzony.
Minister zaapelował do rolników o szczególną ostrożność i bezwzględne przestrzeganie przepisów o bioasekuracji. To zbiór zasad ograniczających ryzyko pojawienia się wirusa w gospodarstwie.
Według prezesa Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej Aleksandra Dargiewicza, Polska powinna sięgnąć po rozwiązania czeskie, w tym właśnie wspomniane przez ministra Ardanowskiego grodzenie obszaru, na którym jest ASF. Prezes zaznaczył, że najpierw należy sprawdzić teren, aby mieć pewność, że poza ogrodzeniem nie znajdują sie zarażone zwierzęta. Po ustaleniu, które zwierzęta są chore, należy dokonać odstrzału.
Z powiatami wschowskim i nowosolskim w Lubuskiem graniczą bezpośrednio dwa wielkopolskie powiaty – leszczyński i wolsztyński. Wielkopolska jest krajowym liderem w produkcji trzody chlewnej, 36 procent wyhodowanych świń pochodzi właśnie z tej części Polski.

IAR/Kosiak/marciniak/Radio Poznań/ap/dwi/Siekaj

COMMENTS