HomePOLSKA

Będzie łatwiej nabyć grunt rolny? Ministerstwo rolnictwa pracuje nad nowelizacją przepisów

Będzie łatwiej nabyć grunt rolny? Ministerstwo rolnictwa pracuje nad nowelizacją przepisów

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących gruntów rolnych. Mowa o dwóch rządowych ustawach przyjętych przez parlament w pierwszym półroczu jego prac: o kształtowaniu ustroju rolnego oraz gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi.

 

Zmiany mają poszerzyć grono osób, które mogą stać się posiadaczami takich gruntów – uzasadnia wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski: “Chcemy ułatwić zniesienie współwłasności nieruchomości rolnej w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa. Planujemy też rozszerzyć katalog osób bliskich w rozumieniu ustawy o rodzeństwo rodziców, pasierba, zięcia oraz synową. W innej sferze, chcemy też umożliwić nabywanie gruntów rolnych przez: uczelnie publiczne na cele dydaktyczne, państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne czy spółki prawa handlowego w wyniku ich podziału lub połączenia” – wylicza wiceminister.
Nowelizacja przepisów ma też umożliwić zniesienie ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych w toku postępowania egzekucyjnego. Obecnie takie grunty mogą zakupywać wyłącznie inni rolnicy. “Chcemy, aby rolnik, który jest zadłużony mógł otrzymywać korzystniejsze finansowo propozycje. Po to, by mógł mimo swojej sytuacji utrzymywać płynność finansową. Korzystniejsze oferty z tego punktu widzenia wiążą się z likwidacją tych ograniczeń w przypadku egzekucji” – uzasadnia przedstawiciel resortu.
Do końca miesiąca potrwają konsultacje społeczne i międzyresortowe dotyczące zmian w dwóch rządowych ustawach. Resort rolnictwa liczy, że projekty trafią do parlamentu w lutym przyszłego roku.COMMENTS