6.7 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Będzie kolejna opinia ws. reparacji. Ciągłość prawa II RP i PRL?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szef sejmowego zespołu do spraw reparacji wobec Niemiec Arkadiusz Mularczyk zlecił Biurze Analiz Sejmowych opracowanie kolejnej opinii dotyczącej ich zrzeczenia się przez rząd PRL. Eksperci mają sprawdzić, czy prawo ustanowione po wojnie przez komunistów było legalne, w szczególności pod kątem ustrojowo-prawnej ciągłości władzy II RP w czasach PRL.

Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z IAR wyjaśnił, że w początkowym okresie władze PRL były całkowicie kontrolowane przez Moskwę, a także zakwestionowały obowiązujące przed wojną Konstytucje: kwietniową z 1935 roku i marcową z 1921 roku. „Polska Rzeczpospolita Ludowa zerwała ciągłość prawną z II RP. W związku z powyższym ta sytuacja wiązała się z tworzeniem nowych fundamentów państwa, ale jednak w oparciu przede wszystkim o narzucony system zewnętrzny” – powiedział poseł PiS. Dodał również, że ówczesny premier PRL Bolesław Bierut w momencie podpisania dokumentu o zrzeczeniu się reparacji wojennych w 1953 roku nie miał polskiego obywatelstwa.

Arkadiusz Mularczyk powiedział, że na sporządzenie opinii trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Z poprzedniej ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych wynika, że zasadne jest twierdzenie, iż Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze za straty, powstałe w czasie drugiej wojny światowej. Z kolei z opinii ekspertów niemieckiego Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dawid Grygorcewicz/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520