Będą prywatne drogi ekspresowe?

Będą prywatne drogi ekspresowe?

Część nadmorskiej drogi S-6 oraz droga S-10 będą budowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Decyzję w tej sprawie podjął Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Użytkownicy samochodów osobowych nie będą płacić za przejazd tymi drogami.

Jak mówi wiceminister Inwestycji i Rozwoju Witold Słowik, z udziałem prywatnego inwestora będą budowane drogi S6 między Koszalinem a Trójmiastem, obwodnicę Trójmiasta, zachodnią obwodnicę Szczecina oraz drogę S10 łączącą Bydgoszcz z Toruniem.
Przedstawiciel rządu twierdzi, że drogi budowane w ten sposób nie będą płatne dla użytkowników osobówek. Podobnie jest ze wszystkimi drogami ekspresowymi w Polsce. Płacić będą użytkownicy samochodów ciężarowych.
Jak dodaje wiceminister, taka inwestycja będzie możliwa pod pewnymi warunkami. Europejski Urząd Statystyczny musi zgodzić się, żeby zobowiązania nie były traktowane jak dług skarbu państwa.
Partner prywatny zaprojektuje i wybuduje drogi, a następnie będzie utrzymywał je na przykład przez 30 lat. W zamian strona publiczna zobowiąże się do wnoszenia cyklicznej opłaty za dostępność.
Umowa z wybranym partnerem ma być podpisana na przełomie 2019 i 2020 roku. Ruch po nowych drogach byłby możliwy od końca 2023 roku.

IAR / MIiR / Karol Tokarczyk/to/COMMENTS

WORDPRESS: 0