Beata Szydło: Rząd ma nadzieję na porozumienie z nauczycielami

Beata Szydło: Rząd ma nadzieję na porozumienie z nauczycielami

Wicepremier Beata Szydło mówiła w TVP Info, że rząd nadal ma nadzieję na porozumienie z nauczycielami i nadal jest gotowy do rozmów. 

Nauczycielskie związki zawodowe odrzuciły dziś nowe propozycje, przedstawione przez rząd. Związek Nauczycielstwa Polskiego podtrzymuje stanowisko o rozpoczęciu w poniedziałek bezterminowego strajku w oświacie. Na nowe propozycje nie przystaje też Forum Związków Zawodowych. Podczas dzisiejszych rozmów strona rządowa zaprezentowała założenia nowego kontraktu społecznego dla nauczycieli. Opiera się on na powiększeniu pensum nauczycielskiego (w dwóch wariantach) oraz – co za tym idzie – wzroście wynagrodzeń.
Oprócz tego rząd podtrzymuje między innymi propozycję łącznej podwyżki wynagrodzenia nauczycieli o 15 procentowej jeszcze w tym roku. “We wrześniu byłaby wypłacona przyspieszona, trzecia transza podwyżek, która miała być wypłacona w styczniu przyszłego roku, ale aktualne są też pozostałe propozycje”- mówiła w TVPInfo Beata Szydło. To skrócenie staży, przyspieszenie awansu zawodowego, zmiany w ocenie pracy nauczycieli, zagwarantowanie minimalnego dodatku za wychowawstwo na poziomie minimum 300 złotych, oraz odejście od zbyt obciążającej biurokracji – jest to pięć punktów, które są drugą częścią oferty, którą przedstawia rząd. “Jest to część zaakceptowana na przykład przez “Solidarność” – podkreśliła wicepremier.
Zgodnie z założeniami nowego kontraktu dla nauczycieli, pensum nauczycielskie miałoby zostać powiększone do 22 bądź 24 godzin tygodniowo. W pierwszym wariancie, w 2023 roku średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wyniosłoby brutto 7704 złote – obecnie 5603 złote, a w drugim wariancie – do 8100 złotych. Jak powiedziała wicepremier Beata Szydło, koniec prac legislacyjnych miałby nastąpić do końca czerwca.
Jeśli strony nadal nie osiągną porozumienia, to w poniedziałek 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk. Tymczasem dwa dni później w szkołach zaczynają się egzaminy. Egzaminy gimnazjalne mają się odbywać od 10 do 12 kwietnia, egzaminy ósmoklasisty – od 15 do 17 kwietnia, a matury zaczynają się 6 maja i potrwają do 25 maja. Rząd zapewnia, że egzaminy odbędą się niezależnie od tego, czy dojdzie do strajku.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu bądź szkole, oraz nie może być przyczyną zamknięcia tych placówek.

InformacyjnaAgencjaRadiowa/wcześ/tvpinfo/sp/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0