Batalia sądowa: Polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika KE jako całkowicie niedopuszczalną

Batalia sądowa: Polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika KE jako całkowicie niedopuszczalną

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej jako całkowicie niedopuszczalną. Wczoraj Christian Wigand powiedział, że Komisja Europejska nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego. Po tych słowach przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda został wezwany do MSZ.

Wiceszef resortu Paweł Jabłoński powiedział, że słowa rzecznika Komisji Europejskiej są sprzeczne z rekomendacjami Komisji wobec Polski, by polskie władze powstrzymały się od wszelkich działań i wypowiedzi, które podważają legitymację sądownictwa. “Traktujemy tę wypowiedź jako bardzo poważną niekonsekwencję i jako bardzo poważne stosowanie podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwanie stawiane są wobec Polski, a jakie oczekiwania i jakie standardy Komisja stosuje wobec samej siebie” – zaznaczył wiceszef MSZ.

Paweł Jabłoński tłumaczył, że wezwanie szefa Przedstawicielstwa KE w Polsce to krok nie spotykany często, ale normalny w relacjach dyplomatycznych. Ocenił, że rozmowa odbyła się w atmosferze bardzo rzeczowej i konkretnej. Wiceminister spraw zagranicznych dodał, że polskie władze są gotowe do dialogu, także podczas najbliższej wizyty wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej w Polsce. „Od kilku tygodni przygotowywana jest wizyta pani komisarz Very Jourovej. Będziemy o tym rozmawiać. Polskie władze są gotowe do dialogu. My konsekwentnie od wielu miesięcy wyjaśniamy i tłumaczymy, jakie są szczegóły dotyczące polskiego prawa, porównujemy je i przedstawiamy również przepisy obowiązujące od lat w wielu innych krajach w Unii Europejskiej. Będziemy to kontynuowali i liczymy na to, że te argumenty zostaną wysłuchane i że sama Komisja Europejska tych standardów będzie przestrzegała” – powiedział Paweł Jabłoński.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda powiedział po spotkaniu, że Komisja jest zaniepokojona sytuacją, jaka panuje wokół reformy wymiaru sprawiedliwości. “Komisja Europejska jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów. Ma dobrze znane stanowisko, to stanowisko przedstawiłem panu ministrowi” – powiedział po spotkaniu w MSZ-cie. Dodał, że rozmawiano także o wizycie Very Jourovej w Polsce. “Bardzo by nam zależało, żeby elementem tego spotkania było kontynuowanie szczerego dialogu” – powiedział Marek Prawda. Komisja Europejska wysłała do unijnego Trybunału Sprawiedliwości wniosek o środki tymczasowe i zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej. Rzecznik Komisji mówi, że ma zastrzeżenia do jej funkcjonowania. Rząd w Warszawie odpowiada, że podejmowane decyzje są zgodne z prawem. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił też w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że rząd będzie kontynuował reformę sądownictwa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0