4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Batalia prawna w sprawie Puszczy Białowieskiej w Trybunale UE

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu odbyła się kolejna odsłona batalii prawnej w sprawie Puszczy Białowieskiej. Przedstawiciele Komisji Europejskiej i Polski przedstawili swoje racje. Prawniczka z Komisji podtrzymała wniosek o utrzymanie zakazu wycinki i o kary finansowe dla Polski za jego złamanie. Minister środowiska Jan Szyszko uznał wnioski i zarzuty Brukseli za bezzasadne.

Komisja uważa, że zagrożone są chronione gatunki i siedliska w związku z prowadzoną wycinką w Puszczy Białowieskiej. Prawniczka Komisji Katarzyna Hermann mówiła, że wstępny nakaz wstrzymania wycinki jest konieczny ze względu na ryzyko powstania poważnych i nieodwracalnych szkód. Katarzyna Hermann odrzuciła argumenty Polski, że niezbędne jest wycięcie zaatakowanych przez kornika drzew, by chronić ważne siedliska. „Wyrąb służy wyłącznie celom estetyczno-komercyjnym” – dodała. Zaznaczyła, że w Białowieskim Parku Narodowym, gdzie nie prowadzi się czynnego zwalczania kornika drukarza, siedliska i gatunki są w lepszym stanie niż na obszarach, gdzie prowadzony jest wyrąb drzew. Dowody Komisji w postaci zdjęć satelitarnych, które miały pokazać ogromną skalę wyrębu zakwestionował minister środowiska Jan Szyszko. „To był zbiór zdjęć, nie wiem skąd, można je było również zaczerpnąć z jakichś gazet, a te, które były teoretycznie zdjęciami satelitarnymi, gdy porównaliśmy i daty i pewne przesunięcia, to nie odpowiadały całkowicie prawdzie” – mówił minister. Jego zdaniem, trudno je było zidentyfikować i powiązać z poszczególnymi miejscami w Puszczy Białowieskiej. Jan Szyszko zarzucił też Komisji wybiórcze sięganie po argumenty i brak znajomości niektórych, unijnych przepisów. „Przedstawiliśmy nasze stanowisko chyba niezwykle merytorycznie. Pokazaliśmy naszą stronę jako stronę, która wie, na czym polega Natura 2000, na czym polega tragedia Puszczy Białowieskiej i na czym polega niezrozumienie ze strony Komisji Europejskiej, gdyż wydaje mi się, że te wnioski, które Komisja składa wynikają po prostu z małej znajomości rzeczy” – powiedział minister środowiska. Podkreślał, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a Polska nie łamie zakazu wycinki, bo wyrąb jest tylko w tych miejscach, gdzie istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. To z kolei argument kwestionuje Komisja Europejska wspólnie z ekologami. „Nie jest prawdą, że mamy masowy pomór drzew, które się walą na turystów i osoby, które przechodzą przez Puszczę. Ponad stulenie drzewa były wycinane ponad sto metrów od szlaków, które powinny być uczęszczane przez ludzi. Argument bezpieczeństwa publicznego jest nadużywany przez polski rząd i Lasy Państwowe, by usprawiedliwić wycinkę” – powiedziała Agata Szafraniuk, z organizacji ekologicznej Prawnicy dla Ziemi.
Na podstawie dzisiejszego wysłuchania i przesłanych dowodów w najbliższych tygodniach sędziowie Trybunału podejmą decyzję w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Sędziowie mogą albo zezwolić na prowadzenie prac, albo podtrzymać wstępny zakaz wyrębu do czasu rozstrzygnięcia pozwu Komisji przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa. Rozstrzygnięcie tej sprawy może potrwać około roku. Pierwsza rozprawa dotycząca właśnie istoty sporu została wyznaczona na 12 grudnia.

IAR/Beata Płomecka/Luksemburg /dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520