HomePOLSKA

Bardzo niski stan wód w polskich rzekach

Bardzo niski stan wód w polskich rzekach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że z powodu braku opadów i suszy, w rzekach utrzymuje się niski stan wód. W 136 miejscach na wodowskazach notuje się stan poniżej średniego stanu z wielolecia. Absolutne minimum odnotowano w ośmiu stacjach, znajdujących się w dorzeczu Wisły. Jak informuje IMGW, na samej Wiśle “rekordowo niskie stany wody nie zostały jeszcze osiągnięte”.

W Warszawie poziom Wisły jest o 14 centymetrów wyższy od przyjętego absolutnego minimum. Jednak według przewidywań, w ciągu najbliższych dni nie spadnie poniżej 40 centymetrów.

Najgorsza sytuacja jeśli chodzi o poziom wody w rzekach jest w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim i lubuskim.

Prognozy pogody nie są korzystne. Przewidziane na następny tydzień przelotne opady deszczu, zdaniem IMGW, nie doprowadzą do podniesienia stanu wód. Już teraz w wielu miejscach Polski jest susza rolnicza, a spodziewane jest dalsze pogarszanie się sytuacji, co może “wpływać na indywidualne i komunalne ujęcia wody”.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/IMGW/Pilecki/dyd

COMMENTS