HomeŚląskie

Barbórka 2020. Dzień Górnika inny, niż dotąd

Barbórka 2020. Dzień Górnika inny, niż dotąd

Obchody najważniejszego święta górniczego w KGHM w tym roku mają zupełnie inny charakter. Ze względu na pandemię, uroczystości i inne tradycyjne wydarzenia zostały ograniczone do minimum.

Sanitarne restrykcje nie przeszkodziły jednak w składaniu życzeń i docenieniu trudu pracy górników z Zagłębia Miedziowego. Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. podkreśla, że w tym roku standardowe życzenia „dużo zdrowia” nabrały zupełnie nowego wymiaru.

 

– Troską wielu, w znacznie większym stopniu niż zwykle, stała się pewność pracy, zarobku, utrzymanie rodzin. Widzimy zamykane firmy, redukowane miejsca pracy. My w KGHM, dzięki dobrym decyzjom, determinacji i opiece Świętej Barbary takich zmartwień nie doświadczyliśmy. Mamy za co dziękować i mamy powód do świętowania. W 2020 roku pracujemy, sprzedajemy i idziemy do przodu. Życzę wszystkim górnikom i ich rodzinom dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności – mówi Prezes KGHM.

 

Mniej wydarzeń

 

Sanitarne obostrzenia spowodowane pandemią COVID – 19 sprawiły, że większość tradycyjnych wydarzeń barbórkowych została odwołana. W oddziałach górniczych zasłużeni pracownicy otrzymają odznaczenia, m.in. „Zasłużony dla KGHM”. Skromne uroczystości odbywają się przy zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa. Utrzymywany jest dystans a uczestnicy zobowiązani są do noszenia maseczek i rękawiczek ochronnych.

 

Dzień Górnika w KGHM

 

W piątek, 4 grudnia Barbórka tradycyjnie rozpocznie się Mszą Świętą w kościele p. w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Nabożeństwo w intencji górników rozpocznie się o 9. Transmisja z mszy do obejrzenia na stronie Diecezji Legnickiej oraz lubińskiej parafii. Z kolei od 10 delegacje z KGHM, związki zawodowe, samorządowcy i mieszkańcy mogą składać kwiaty przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

 

Poszczególne delegacje, przy zachowaniu dystansu i wymogów sanitarnych będą pojawiać się przy pomniku w wyznaczonych godzinach. Tak by do minimum ograniczyć kontakt. Barbórka w sieci Dla górników KGHM przygotowany został okolicznościowy film prezentujący ich osiągnięcia i wspomnienia związane z Barbórką. Będzie on do zobaczenia na stronach wewnętrznych firmy i w mediach.

 

AIP

COMMENTS