HomeUSANew York

Obama w ONZ: Zwolennicy demokracji nie powinni siedzieć cicho, bo historia przyzna im rację

Obama w ONZ: Zwolennicy demokracji nie powinni siedzieć cicho, bo historia przyzna im rację

Podczas wystąpienia w ONZ Barack Obama bronił kapitalizmu i globalizacji, ale przekonywał, że należy zmniejszyć przepaść pomiędzy biednymi i bogatymi. Amerykański prezydent mówił o wyższości demokracji nad innymi systemami politycznymi. Jako przykład sukcesu demokracji podał Polskę.

W swoim ostatnim przemówieniu na forum ONZ Barack Obama powiedział, że nie każdy kraj musi przyjmować taki sam model demokracji. Wyraził jednak przekonanie, że demokracja jest o wiele lepszym systemem niż przyjmowany przez niektóre kraje model będący mieszanką kapitalizmu i autorytaryzmu.
“Nie zaskakuje mnie, że niektórzy uważają, iż przyszłość faworyzuje twardych przywódców – system z góry na dół zamiast silnych demokratycznych instytucji. Nie zgadzam się z takim myśleniem” – mówił Obama. Amerykański prezydent przekonywał, że sukces krajów Europy Wschodniej jest sukcesem demokracji. “Naród ukraiński wyszedł na ulice nie dlatego, że doszło do jakiegoś spisku. Oni wyszli na ulice, bo mieli skorumpowane władze. Oni chcieli zmian, bo widzieli, że ludziom żyje się lepiej w krajach bałtyckich i w Polsce” – podkreślał Barack Obama. Dodał, że zwolennicy demokracji nie powinni siedzieć cicho, bo historia przyzna im rację.

Marek Wałkuski / Waszyngton, Fot. Ryan Clay

COMMENTS