Barack Obama na ceremonii żałobnej w Dallas

Barack Obama na ceremonii żałobnej w Dallas

Barack Obama zaapelował o jedność w obliczu sporu rasowego w Stanach Zjednoczonych. Prezydent USA wziął udział w międzywyznaniowej ceremonii żałobnej pięciu policjantów zastrzelonych w ubiegłym tygodniu w Dallas. Barackowi Obamie towarzyszył jego poprzednik George Bush.
Stojąc na podium, obok którego ustawiono zdjęcia 5 zastrzelonych funkcjonariuszy, Barack Obama powiedział, że atak czarnoskórego mężczyzny na białych policjantów w Dallas był aktem nienawiści rasowej.
Prezydent USA apelował o wsparcie i respekt dla policji. “Niezależnie od intencji określając wszystkich policjantów jako uprzedzonych poważamy służby od których zależy nasze bezpieczeństwo” – mówił Barack Obama.
Apelował jednak również o zrozumienie dla protestujących Afroamerykanów. “Stoję tu by wyrazić głęboka wiarę, że nie jesteśmy tak bardzo podzieleni jak się wydaje. Mówię to, bo znam Amerykę. Wiem jak wiele osiągnęliśmy mimo przeciwności”.
George Bush powiedział, że czasami wydaje się, iż siły, które dzielą Amerykanów są potężniejsze od tych, które ich jednoczą. Były prezydent USA podkreślił jednak, że aby przewrócić jedność kraju wystarczy odwołanie się do wspólnych wartości. Ceremonię zakończyła scena jedności. Barack Obama, George Bush i Joe Bidem z małżonkami oraz przedstawiciele władz Dallas i policji wzięli się za ręce i wraz z chórem wspólnie odśpiewali “Hymn Bojowy Republiki”.

TS / IAR Marek Wałkuski / WaszyngtonCOMMENTS

WORDPRESS: 0