1 lutego 2020 roku maturzyści z Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza z Brooklynu uczestniczyli wraz z dyrektor szkoły mgr Małgorzatą Czajkowski, wychowawcą mgr Wojciechem Krzyształowiczem oraz rodzicami w Balu Studniówkowym. W gronie ponad 100 par polonijnej młodzieży, sześcioro uczniów naszej szkoły, w takt muzyki Wojciecha Kilara, zatańczyło tradycyjnego Poloneza. Bal, jak co roku, zorganizowała Centrala Polskich Szkół Dokształcających z Nowego Jorku. Ponad 200 uczniów szkół polonijnych z czterech amerykańskich stanów: Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut oraz Pensylwanii wraz z 300 osobami dorosłymi, wśród których znaleźli się sponsorzy uroczystości z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i goście CPSD z Fundacji Kościuszkowskiej i Radia Rampa oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele a także rodzice, podtrzymali tradycję wspólnej zabawy na 100 dni przed egzaminem maturalnym Anno Domini 2020.
Leonard’s Palazzo gości uczestników Balu Studniówkowego
Studniówka odbyła się w eleganckim pałacyku Leonard’s w Great Neck na Long Island, a jej część formalną poprowadziły nauczycielki Renata Jujka oraz Ewa Załusińska. Ponieważ nieodłącznym elementem klasycznego balu studniówkowego jest Polonez, cytat z XII księgi Pana Tadeusza “Poloneza czas zacząć” był sygnałem rozpoczęcia uroczystości: szefowa CPSD dr Dorota Andraka z mistrzem Józefem Pałką z Joseph Dance Studio poprowadzili abiturientów do tańca.
Okolicznościowe listy gratulacyjne i podziękowania
Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek oraz pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda skierowali oficjalne listy do uczniów kończących naukę w polskich szkołach. Z ich treścią zapoznała zgromadzonych w swoim przemówieniu pani Andraka. Obecny na sali Konsul RP w Nowym Jorku Kamil Henne pogratulował młodzieży, w tym obecnym po raz pierwszy na Balu uczniom klas maturalnych nowojorskiej Szkoły Konsularnej, wytrwałości w nauce. Podziękowano także nauczycielom i wychowawcom: w imieniu rodziców z krótkim przemówieniem wystąpiła pani Małgorzata Skrodzki ze szkoły Św. Cyryla i Metodego z Greenpointu. Natomiast Julia Klibisz i Maksymilian Kruc ze szkoły Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Riverhead odczytali skierownaną do opiekunów humorystyczną rymowankę, po czym wszyscy dyrektorzy szkół oraz nauczyciele klas maturalnych zostali obdarowani bukietami czerwonych róż. Na zakończenie oficjalnej części spotkania każdy z abiturientów otrzymał w prezencie od głównego sponsora Balu, PSFCU certyfikat pieniężny. Dorośli wzniesli toast za powodzenie na egzaminach maturalnych, a po uroczystej kolacji z deserem rozpoczęła się zabawa.
Nasza szóstka tańczy Poloneza
Bal był wspaniały, a młodzież z naszej szkoły zachowywała się, jak zwykle, bardzo kulturalnie i elegancko. Już w czasie prób Poloneza wszyscy skrupulatnie wsłuchiwali się we wskazówki mistrza Pałki o podstawowym kroku tanecznym naszego narodowego tańca, by potem błyszczeć na parkiecie. Zabawa przy blasku świec trwała do pierwszej nad ranem. Tańczono “disco polo”. Oprawę muzyczną zapewnił zepół Windstar. Niezwykle miłym gestem była dedykacja utworu muzycznego od maturzystów dla pani Andraki.
“Wisienka na torcie”
I mimo, ze mój kawałek studniowkowego tortu był rzeczywiście minimalny, to zmieściła się tam przysłowiowa „wisienka na torcie” którą była satysfakcja, że nauka w polskiej szkole nie idzie na marne i mamy przepiękną młodzież, niezwykle taktowną i radosną, znającą dzięki pracy nauczycieli i rodziców polską kulturę i język. I dlatego już w ogóle nie musiałam zastanawiać się skąd oni wszyscy znają na pamięć słowa piosenki „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”, którą wspólnie zaśpiewali na zakończenie balu studniówkowego AD 2020.
Tak trzymać!