HomeCiekawostki

Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali substancję, która hamuje zakażenie koronawirusem?

Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali substancję, która hamuje zakażenie koronawirusem?

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosili, że opracowana przez nich substancja hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Mowa o inhibitorach polimerowych. Substancja ta skutecznie hamuje też zakażenie MERS-CoV. Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, stwierdził – Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata. Teraz konieczne będą dalsze testy.

 

Zespoły naukowców z UJ pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej (Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ) oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki (Wydział Chemii UJ) opracowali substancję o nazwie HTCC wspierającą zahamowanie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To wstęp do opracowania skutecznego leku na COVID-19.

 

Wykazano, że opracowane przez naukowców z UJ związki polimerowe stworzone na bazie chitozanu są w stanie wiązać się z białkiem Spike tworzącym koronę wirusa i zablokować jego oddziaływanie z receptorem komórkowym. W ten sposób możliwe jest zablokowanie wnikania wirusa do komórek.

 

Należy podkreślić, że HTCC nie jest obecnie zatwierdzony do stosowania u ludzi. W oficjalnym komunikacie UJ czytamy: Wcześniejsze doświadczenia pokazują jednak, że wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc. Naukowcy są zdania, że wyniki są obiecujący pierwszym krokiem na drodze do opracowania leku.

 

Teraz konieczne jest znalezienie partnera komercyjnego lub instytucjonalnego – dzięki temu możliwe będzie wdrożenie badań prowadzących wprost do wyprodukowania skutecznego leku na COVID-19. Raport opisujący działanie HTCC został udostępniony na darmowej platformie Biorxiv. Warto dodać, że badanie naukowców z UJ wspierali naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz naukowcy z zespołów badawczych z Chin

 

aip

COMMENTS