HomeŚwiętokrzyskie

Awaria ogrzewania w Kielcach! Dwa osiedla, Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze, bez dostaw ciepła. Zebrał się sztab kryzysowy

Awaria ogrzewania w Kielcach! Dwa osiedla, Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze, bez dostaw ciepła. Zebrał się sztab kryzysowy

Ogromna awaria ogrzewania w Kielcach. Wielkie osiedla, Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze, zostały w niedzielę, 20 stycznia, bez dostaw ciepła. Do awarii doszło też na osiedlu KSM w Kielcach. W sumie katastrofą ciepłowniczą objętych jest kilkanaście tysięcy ludzi. Został uruchomiony specjalny, alarmowy numer telefonu – 41 331 29 93. Trwają prace nad usuwaniem skutków awarii. 

 

AKTUALIZACJA – poniedziałek, 21 stycznia, godzina 17.

 

Mieszańcy osiedli Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze dzielnie znoszą awarię ciepłociągu i wychłodzenie mieszkań. W poniedziałek niewiele osób zdecydowało się skorzystać z pomocy, którą zaproponowało miasto. Niestety noc z poniedziałku na wtorek może być gorsza, ponieważ po dobie bez ciepła w mieszkaniach będzie coraz zimniej. W mieszkaniach zimno, ale mieszkańcy nie proszą o grzejniku elektryczne – Sieć, która uległa awarii położona została dawno temu, w 1975 roku, wtedy kiedy osiedle było budowane. W dodatku kładziono rury w zimie, bo do nowego osiedla natychmiast musiało popłynąć ciepło. Robiono to często w warunkach urągających technologii. Widać to po czasie – wyjaśnia przyczyny awarii Jan Karwasiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach. Dlaczego pękają kieleckie rury ciepłownicze? Ekspert: Bo mają ponad 40 lat

 

AKTUALIZACJA – poniedziałek, 21 stycznia, godzina 13:45.

 

Mało poważnie wyglądająca awaria ciepłociągu w ulicy Śląskiej niestety może doprowadzić do wyłączenia ciepła we wszystkich osiedlach Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, dawnego „Pioniera” i w centrum miasta. To oznacza, że noc z poniedziałku na wtorek w nieogrzewanych mieszkaniach może spędzić około 20 tysięcy mieszkańców Kielc.

 

AKTUALIZACJA – poniedziałek, 21 stycznia, godzina 13:20.

 

Po godzinie 13 w poniedziałek wstępnie zlokalizowano awarię ciepłociągu, która jest przyczyną w braku ciepła w osiedlach Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze. Niestety uszkodzony jest odcinek rury znajdujący się pod parkingiem przed sklepem „Stokrotka”.

 

AKTUALIZACJA – poniedziałek, 21 stycznia, godzina 10:07.

 

Ekipy dotarły do rur ciepłowniczych w miejscu, gdzie, jak podejrzewają, doszło do awarii. Wkrótce puszczona zostanie woda – to jedyny sposób by dokładnie ustalić miejsce przecieku. Jeśli okaże się, że przypuszczenia ekipy remontowej są dobre, awaria powinna zostać usunięta jeszcze w poniedziałek WIĘCEJ O AKCJI NAPRAWCZEJ W KIELCACH

 

AKTUALIZACJA – poniedziałek, 21 stycznia, godzina 7:09. Nie udało się wpompować wody do mieszkań, nie są więc ogrzewane. Rozpoczyna się wykop

 

– Nocą nie udało się wpompować gorącej wody do mieszkań, aby je podgrzać. W tej chwili rozpoczyna się wykop, który ma umiejscowić awarię – informowała parę minut po godzinie 7 rano w poniedziałek Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc. Temperatury w Kielcach wciąż są niskie:

 

AKTUALIZACJA – poniedziałek, 21 styczia, godzina 0:20. Radny Maciej Bursztein obiecuje grzejniki poszkodowanym w awarii

 

Maciej Bursztein, kielecki radny, członek zarządu firmy Formaster oraz rady nadzorczej firmy Dafi, oferuje poszkodowanym w awarii grzejniki, w które wyposażona jest siedziba “Formastera”. Oto treść posta:

 

AKTUALIZACJA – niedziela 20 stycznia, godzina 20.35. W Urzędzie Miasta zebrał się sztab kryzysowy. Jest numer alarmowy

 

Około godziny 20 w Urzędzie Miasta w Kielcach zebrał się sztab kryzysowy. Obecny był Bogdan Wetna, prezydent Kielc, Uczestniczyli w nim zastępca prezydenta Kielc Marcin Różycki, pełnomocnicy prezydenta Danuta Papaj, Leszek Papaj, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego, przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Straży Miejskiej i Wydziału Edukacji, Profilaktyki i Pożytku Publicznego. Co ustalono? Po pierwsze został powołany specjalny numer telefonu. To 41 331 29 93. . – Został uruchomiony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, w razie gdyby ktokolwiek miał informację o osobach starszych, niepełnosprawnych, osób z malutkimi dziećmi, które mogą potrzebować pomocy. Jest czynny całą dobę. Na osiedlach będzie też obecny patrol Straży Miejskiej. Jeśli awaria nie zostanie usunięta do jutra, miasto przygotuje miejsca noclegowe z posiłkami. – informuje Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta.

 

41 331 29 93 – numer alarmowy dla mieszkańców osiedli dotkniętych awarią. Na osiedlach będzie też obecny patrol Straży Miejskiej. Jeśli awaria nie zostanie usunięta do jutra, miasto przygotuje miejsca noclegowe z posiłkami.

 

– Około godziny 23 powinniśmy mieć informację, na ile możliwe będzie wpompowanie ciepła, tak, aby delikatnie podgrzać mieszkania – mówi Danuta Papaj. Na tym jednak koniec dobrych wieści. – Awaria jest tak rozległa, że dopiero w poniedziałek w południe będzie wiadomo, w jaki sposób zostanie naprawiona. Nie ma takiej możliwości, by naprawić usterkę wcześniej. Dopiero w poniedziałek będzie wiadomo, czy uda się ją w ogóle naprawić tego dnia – mówi Danuta Papaj. Odkrywanie kanału, w którym jest sieć ciepłownicza rozpocznie się w poniedziałek ok. godz. 7 rano. “Wykopy rozpoczną się od najwyższego miejsca skarpy tak, by zawęzić miejsce występowania awarii. Prace można rozpocząć dopiero rano, ponieważ wyciek jest znaczny, a temp. wody płynącej w rurach wynosi ponad 100 stopni. Intensywne parowanie uniemożliwia wcześniejsze rozpoczęcie prac” – informuje Anna Niedzielska z kieleckiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

 

AKTUALIZACJA – niedziela, 20 stycznia, godzina 20.15. Mieszkańcy mówią, że jest zimno

 

Czytelnicy “Echa Dnia” dzwoniący do redakcji w niedzielę około 20 relacjonowali jednak, że kaloryfery w blokach na osiedlu Świętokrzyskie są zimne. – Ciepła woda nie dochodzi nawet na drugie piętro – mówiła nam mieszkanka osiedla Świętokrzyskie.

 

AKTUALIZACJA – niedziela, 20 stycznia, godzina 19.50. Prezydent Bogdan Wenta na miejscu

 

Według wstępnych ustaleń, awaria wystąpiła w niedzielę po południu gdzieś wzdłuż ulicy Jaworskiego, na odcinku pomiędzy sklepem Stokrotka, a skrzyżowaniem z ulicą Warszawską. W niedzielę wieczorem na miejscu pojawił się Bogdan Wenta, prezydent Kielc. – Oczywiście już zareagowaliśmy. Określona jest mniej więcej lokalizacja awarii. Wstępnie ustalono, że usterka znajduje się na głębokości około dwóch i pół metra. Dyrektorzy odpowiednich wydziałów zbierają się natychmiast w sztabie kryzysowym w Urzędzie Miasta. Jesteśmy w kontakcie z wojewodą świętokrzyską. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej są także postawieni na nogi. Chodzi przede wszystkim o osoby starsze i niepełnosprawne. Trzeba zebrać, jak najwięcej informacji – mówił Bogdan Wenta w niedzielę około 19.40 na miejscu awarii. Prezydent Kielc podał także dobrą wiadomość. – Według oceny fachowców, dzisiejsza noc jest do utrzymania, w tym sensie, że ciepło powinno jeszcze być w grzejnikach. Wygląda jednak na to, że to bardzo poważna awaria, Wyciek gorącej wody jest ogromny. Mamy jednak nadzieję, że w tę noc będzie jeszcze ciepło w mieszkaniach – dodał Bogdan Wenta.

 

Niedziela, 20 stycznia – godziny popołudniowe. Pierwsze informacje o gigantycznej awarii

 

Informacja o awarii pojawiła się w niedzielę po południu. – Mamy awarię na zasilaniu w ciepło osiedli Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze. Nasze służby eksploatacyjne obecnie lokalizują dokładne miejsce wystąpienia awarii. Dopiero wówczas będzie można powiedzieć coś więcej o skali lub czasie potrzebnym do naprawy awarii. Na “teraz” trudno przewidzieć jak długo potrwa przerwa w dostawach. Sytuacja jest poważna – mówiła wtedy Anna Niedzielska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach. Grozy sytuacji dodaje fakt, że w nocy z niedzieli na poniedziałek, według prognoz portalu windy.com, temperatury mają w Kielcach spaść do – 10 stopni Celsjusza.

 

mko (aip)

COMMENTS