HomePOLSKAMazowieckie

Awaria Czajki: Jutro wojsko zacznie prace nad budową mostu pontonowego, miasto powołuje komisję ds. przyczyn awarii

Awaria Czajki: Jutro wojsko zacznie prace nad budową mostu pontonowego, miasto powołuje komisję ds. przyczyn awarii

Wojsko przygotowuje się do budowy mostu pontonowego na Wiśle w Warszawie, prace mają zacząć się jutro. Na tymczasowej przeprawie będzie umieszczony alternatywny rurociąg, którym ścieki zostaną przepompowane do oczyszczalni Czajka. Teraz nieczystości z powodu kolejnej awarii od ponad tygodnia są zrzucane do Wisły.

Jak mówił podpułkownik Piotr Kranz, dowódca batalionu pontonowego w drugim inowrocławskim pułku inżynieryjnym, żołnierze jutro będą zwozić elementy mostu. Zaznaczył, że miejsce, w którym będą łączone – pod mostem północnym – już jest przygotowane i utwardzone. „Od godzin porannych planujemy przerzut sprzętu, przygotowanie się do urządzenia przeprawy i na to chcemy poświęcić dzień jutrzejszy. W kolejnych dniach będziemy urządzać przeprawę mostową z godnie z planem. Jutro planujemy przerzut elementów w rejon wykonania zadania, następnie połączenie w odcinki i w następnym dniu planujemy łączenie już konstrukcji mostu pontonowego” – mówił podpułkownik Piotr Kranz. Przeprawa ma być gotowa w czwartek.

Tymczasem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powołał komisję do spraw zbadania obu awarii kolektorów pod dnem Wisły – tegorocznej i ubiegłorocznej. Jak mówiła rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, komisja będzie składać się z ekspertów, ma ustalić między innymi czy pierwsza awaria miała wpływ na drugą. „W skład tej komisji będzie wchodził profesor Stanisław Rybicki z Politechniki Krakowskiej, który jest w trakcie wybierania ekspertów i ustalania składu zespołu, który będzie badał przyczyny awarii. Chcemy przede wszystkim dać więcej czasu ekspertom, którzy będą badać w ramach tej komisji sprawę zarówno pierwszej jak i drugiej awarii” – mówiła Karolina Gałecka.

Rurociąg na moście pontonowym ma zacząć działać w ciągu czterech tygodni i pracować do końca listopada. Równolegle miasto pracuje nad budową jeszcze jednego kolektora – 10 metrów pod dnem Wisły, który po rozebraniu mostu pontonowego przejmie przesyłanie ścieków do oczyszczalni Czajka.

Przedwczoraj wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa napisała, że w ubiegłym roku rząd wybudował most i rurociąg w 10 dni od zera. W tym roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, “mając od nas dokumentację, wsparcie, koncepcję, wykonawców i materiały potrzebuje trzy tygodnie. A ścieki płyną…” – napisała na twitterze Anna Moskwa.

Obie awarie układu przesyłowego pod dnem Wisły – tegoroczna i ubiegłoroczna – są przedmiotem prokuratorskich śledztw.

Do awarii systemu przesyłającego ścieki do oczyszczalni Czajka doszło w sobotę, 29 sierpnia. Od początku awarii do Wisły zrzucono ponad 2 miliardy 640 milionów litrów nieczystości. Tak wynika z danych ze strony internetowej www.ruchtrzaskowskiego.pl, na której znajduje się licznik litrów ścieków, które trafiają wprost do rzeki.

Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła w tej sprawie śledztwo. Dotyczy ono niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, zobowiązanych do prawidłowego nadzoru nad odbiorem ścieków oraz sprowadzenia, w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach oczyszczalni ” Czajka”, niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób i mienia w wielkich rozmiarach. Chodzi o niebezpieczeństwo w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Śledztwo wszczęto na podstawie doniesień medialnych. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie awarii rurociągu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni “Czajka” w Warszawie skierował również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Ma ona ustalić powody uszkodzenia rurociągu, a także kto i z jakiego powodu zawinił. Dodał, że wniosek jest związany z niedopełnieniem obowiązków przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Minister powiedział też, że w maju warszawski ratusz zapewniał jego resort, że instalacja doprowadzająca ścieki do oczyszczalni “Czajka” jest bezpieczna i może być wykorzystywana do realizacji odprowadzenia ścieków. Minister dodał, że władze stolicy utrudniały ministerstwu kontrolę instalacji.

To kolejna awaria “Czajki”. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku doszło do awarii tego samego kolektora. MPWiK również zdecydowało wówczas, by zrzucać nieczystości do Wisły. Do rzeki trafiały trzy tysiące litrów ścieków na sekundę.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Krać/w dwi/w łp/w hm

COMMENTS