HomeŚwiat

Austria: Portal tureckich dziennikarzy na emigracji

Austria: Portal tureckich dziennikarzy na emigracji

W Austrii powstał portal informacyjny, stworzony przez tureckich dziennikarzy na emigracji. Ma on być platformą dla bezrobotnych i prześladowanych przez tureckie władze dziennikarzy, których teksty nie miałyby szans na ukazanie się w ojczyźnie.

Kronos.news – tak nazywa się portal stworzony przez stowarzyszenie „Free Journalists”, zrzeszające tureckich dziennikarzy na emigracji. Jednym z nich jest Dogan Ertugrul – były dziennikarz mediów zarówno sympatyzujących z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, jak i będących do niego w opozycji. Ertugrul mieszka w Wiedniu, gdzie czeka na rozpatrzenie wniosku o azyl. W wypowiedzi dla austriackiej prasy zapewnił, że redakcja portalu nie zamierza się zajmować tylko polityką tureckich władz, lecz również, a może przede wszystkim – chce być obiektywnym źródłem informacji.
Portal jest dostępny wyłącznie w języku tureckim, jednak redakcja pracuje już nad niemiecką wersją. Według twórców, ma on być opłacany z darowizn otrzymywanych przez stowarzyszenie.
Od czasu nieudanego zamachu stanu 15 lipca tureckie władze aresztowały ponad 140 dziennikarzy, a niemal trzy tysiące straciło pracę. Zamknięto 160 redakcji.

Adam Czartoryski, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS