Australia: Przynajmniej jeden spacer dziennie, inaczej właściciel może zostać ukarany

Australia: Przynajmniej jeden spacer dziennie, inaczej właściciel może zostać ukarany

Przynajmniej jeden spacer dziennie, inaczej właściciel może zostać ukarany – tak stanowi nowe prawo, które właśnie uchwalono w Australii. Jak informuje portal dailymail.co.uk, grzywny mogą być bardzo wysokie. Czy takie przepisy powinny zostać wprowadzone w Polsce?

– Nowe prawo sprawiło, że niewyprowadzanie psa na spacer stało się nielegalne – informuje portal. Jak to możliwe? Wprowadzone przepisy wyraźnie wskazują, że zwierzęta odczuwają emocje, takie jak ból, cierpienie, czy radość. W związku z tym, państwo musi zadbać, by przysługiwały im określone prawa.

 

W myśl nowych przepisów, pies ma prawo do co najmniej jednego spaceru w ciągu dnia. Jeśli zwierzę było w zamknięciu w ciągu dnia, musi zostać wyprowadzone w ciągu dwóch godzin od powrotu właściciela. Wyjątkiem są sytuacje, w których pies przebywa na podwórku i ma możliwość swobodnego poruszania się, wybiegania. Obowiązek wyprowadzania nie spoczywa także na właścicielach, których zwierzę musi pozostać w domu dla swojego własnego dobra (np. dochodzi do siebie po zabiegu medycznym).

 

Na właścicieli, którzy nie będą przestrzegać nowych przepisów nałożone zostaną wysokie kary, które wyniosą nawet 4 tysiące dolarów australijskich. W przeliczeniu na złotówki to ok. 10 tys. zł. Podobna kara spotka te osoby, które nie zapewnią zwierzęciu właściwego wyżywienia, wody oraz odpowiedniego schronienia (np. ochrony przed deszczem, jeśli pies przebywa na dworze). Surowe przepisy mają wejść w życie już od marca 2020 roku.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0