16.8 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Audyt w Kompanii Węglowej. Są zawiadomienia do NIK i prokuratury

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wniosek o zbadanie legalności i gospodarności umów zawieranych przez Kompanię Węglową ze spółkami zależnymi i doradczymi, przeprowadzenie postępowania sprawdzającego w obszarze sprzedaży węgla w latach 2010 – 2012 oraz sprawdzenie czy rada nadzorcza KW sprawowała prawidłową kontrolę nad działalnością spółki.

To tylko kilka z nieprawidłowości, które wykazał audyt społeczny, przeprowadzony w Kompanii Węglowej na miesiąc przed powstaniem Polskiej Grupy Górniczej. Senator Adam Gawęda, który przewodniczył temu zespołowi audytorskiemu składa do Najwyższej Izby Kontroli i prokuratury wniosek o przeprowadzenie postępowania sprawdzającego, mającego wyjaśnić czy nie doszło do nadużyć i złamania prawa.

Nie milkną echa audytu społecznego, który został przeprowadzony w Kompanii Węglowej od połowy lutego do końca marca. Kontrola zakończyła się na miesiąc przed powstaniem Polskiej Grupy Górniczej, która 1 maja przejęła 11 kopalń i 4 zakłady należące do spółki. Dzisiaj Adam Gawęda, senator PiS, który przewodniczył temu zespołowi poinformował, że zdecydował złożyć 8 wniosków do Najwyższej Izby Kontroli oraz 5 do prokuratury o przeprowadzenie postępowania sprawdzającego w zakresie wykazanych nieprawidłowości. Instytucje ocenią czy we wskazanych obszarach doszło do nadużyć lub złamania prawa. Jednym z takich obszarów, który miałby zostać objęty czynnościami sprawdzającymi, jest zbadanie pod kątem legalności i gospodarności umów, jakie Kompania Węglowa zawierała w latach 2010 – 2015 ze spółkami zależnymi, a które dotyczyły usług i robót budowlanych w trybie odstąpienia od przetargu, konkursu ofert oraz zamówień z wolnej ręki kierowanych do jednego wykonawcy. Czasami zdarzało się, że usługi oferowane przez spółki zależne były dwukrotnie wyższe od ceny rynkowej. – Często bywało tak, że spółki zależne, które prowadziły gospodarkę kamieniem, generowały dosyć duże koszty dla samej KW, a dywidenda z przychodów nie zawsze była kierowana do samej Kompanii. Dlatego proszę o sprawdzenie czy zyski spółek zależnych i dywidenda były kierowane do KW – mówił senator Gawęda.

Kolejny wniosek dotyczy sprawdzenia stopnia gospodarczego wykorzystania metanu w kopalniach, w których prowadzone jest odmetanowanie górotworu oraz sprawdzenie stopnia wykorzystania i zagospodarowania przez kopalnie (w formie sprzedaży) skały płonnej do budowy obiektów inżynieryjno – technicznych. Postępowanie sprawdzające miałoby zostać przeprowadzone także w zakresie zawierania umów z firmami doradczymi (w latach 2011 – 2015). Z wniosków poaudytowych wynika, że w ciągu kilku lat spółka wydała na takie usługi prawie 45 mln zł. – Istnieje uzasadnione podejrzenie możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na niekorzystnym rozporządzaniu majątkiem KW poprzez zlecanie opracowań, ekspertyz i usług doradczych o znacznej wartości, co w konsekwencji mogło skutkować narażeniem spółki na stratę. Należy jednocześnie zbadać czy decyzje podejmowane przez kolejne zarządy w okresie 2011 – 2015 nie nosiły znamion przekroczenia uprawnień oraz czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez organy nadzorcze spółki w powyższym zakresie – informuje senator.

Rada nadzorcza miałaby zostać skontrolowana również w innym zakresie – czy w latach 2010 – 2015 prowadziła prawidłowy nadzór we wszystkich obszarach działalności firmy, zwłaszcza w sytuacjach gdy KW przynosiła ogromne starty. – Podczas audytu często zauważaliśmy, że inwestycje, jak np. o połączeniu kopalni Sośnica i Makoszowy, nie były poprzedzone właściwymi analizami. Z tego tytułu spółka straciła ponad 200 mln zł – mówił senator. Instytucje miałyby również sprawdzić czy zarząd KW nie podejmował złych decyzji w kwestii sprzedaży węgla, szczególnie w okresie 2010 – 2012. Wówczas spółka zanotowała największy spadek udziału sprzedaży na rynku krajowym.

TS/Kamila Rożnowska (aip), foto Kamila Rożnowska

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520