4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Atrakcyjność inwestycyjna: Podział na Polskę A i B nadal aktualny?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Według tegorocznego raportu dotyczącego atrakcyjności inwestycyjnej regionów – sporządzonego przez Szkołę Główną Handlową – województwo mazowieckie utrzymało pozycję lidera. W czołówce znalazły się również takie regiony jak Dolny Śląsk i Śląsk, a także Małopolska, czy Pomorze. Raport został sporządzony na zlecenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Kierownik zespołu badawczego profesor Hanna Godlewska-Majkowska z SGH wyjaśniła, że pierwsze miejsce Mazowsza jest uwarunkowane obecnością aglomeracji warszawskiej. Dodała, że ogólna atrakcyjność województw z pierwszych miejsc jest związana z poziomem ich rozwoju gospodarczego. „Głównym wnioskiem jest to, że zmiana atrakcyjności następuje bardzo powoli. Czynnikiem, który może modyfikować te długoterminowe trendy jest oddolna przedsiębiorczość” – mówiła profesor.

Według raportu najmniej atrakcyjne dla inwestorów są województwa z tzw. ściany wschodniej Polski – świętokrzyskie, podlaskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie. Doktor Patrycjusz Zarębski z Polskiej Akademii Nauk powiedział, że jest to spowodowane między innymi strukturą rozmieszczenia ludności w naszym kraju. „Jeśli mamy tutaj mniejszą populację, są mniejsze dochody, które są generowane przez tę populację to automatycznie mamy też mniejsze możliwości inwestycyjne. Są też ułomności w postaci infrastruktury – technicznej i społecznej” – wytłumaczył doktor Patrycjusz Zarębski, choć zaznaczył, że w dobie nowoczesnych technologii jest duża szansa na rozwój tych regionów.

Członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu doktor Krzysztof Senger dodał, że województwa wschodnie są coraz bardziej atrakcyjne w sektorze usług dla biznesu (BPO – z ang. Business Process Outsourcing) – „Rozkład wykształconych młodych ludzi, którzy pozostają w tych regionach lub są tam skłonni emigrować rośnie. W tych mniej uprzemysłowionych ośrodkach widzę rosnącą rolę sektora usługowego i badawczo-rozwojowego”.

W raporcie wyszczególniono sektory wysokich szans w poszczególnych regionach oraz sektory strategiczne – te ostatnie znalazły się w województwie łódzkim (nowoczesny przemysł włókienniczy i mody), małopolskim (biotechnologia) i zachodniopomorskim (usługi przyszłości – związane np. z informatyką i telekomunikacją).

W badaniu, którego wyniki zaprezentowano w raporcie „Atrakcyjność inwestycyjna regionów Polski 2017” uczestniczyło około 160 instytucji okołobiznesowych działających na terenie wszystkich województw.

IAR/Dawid Grygorcewicz/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520