HomeŚwiat

Atrakcje turystyczne Francji tracą na popularności

Atrakcje turystyczne Francji tracą na popularności

We Francji wielkie atrakcje turystyczne tracą na popularności. Zyskują te mniej znane, znajdujące się poza stolicą, często w miejscach odległych od utartych szlaków, którymi zazwyczaj podążają wycieczki.

Wyjątek stanowią renesansowe zamki nad Loarą, które w zeszłym roku odwiedziło niemal milion turystów, tyle co w poprzednich latach. Tracą natomiast na atrakcyjności wcześniej chętnie zwiedzane obiekty, znajdujące się w samym Paryżu lub w regionie stołecznym. Najwięcej strat jako atrakcja turystyczna notuje najwyższy, liczący ponad dwieście metrów budynek w stolicy Tour Montparnasse. W ubiegłym roku możliwość podziwiania miasta z takiej wysokości przyciągnęła o 40 procent mniej chętnych. Nieco ponad milion osób, czyli o jedną czwartą mniej zwiedziło Łuk Triumfalny, a o dziesięć procent mniej Panteon, gdzie spoczywa Maria Skłodowska – Curie. Do pałacu w Wersalu wybralo się sześć i pół miliona turystów – o dziesięć procent mniej niż w poprzednich latach.
Przyczyną jest lęk przed zamachami, głównie w Paryżu. Stąd wzrost zainteresowania takimi miejscami, jak malowniczo położone, otoczone średniowiecznymi murami Carcassonne w Langwedocji na południu kraju.

Marek Brzeziński/Paryż, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS