Atak nożownika w centrum Paryża NOWE INFORMACJE

Atak nożownika w centrum Paryża NOWE INFORMACJE

Mężczyzna, który wczoraj wieczorem w centrum Paryża zasztyletował jedną osobę, pochodził z Czeczenii – podają agencje AFP i Reuters, powołując się na nieoficjalne źródła. W ataku w drugiej dzielnicy stolicy Francji, w pobliżu gmachu Opery Paryskiej, zginął 29-letni mężczyzna, a cztery osoby zostały ranne. Napastnik został zastrzelony przez policję. Zatrzymano rodziców nożownika, którzy są obecnie przesłuchiwani. 
Jak podają media, sprawca ataku urodził się w 1997 roku. Odpowiedzialność za atak wzięło na siebie tak zwane Państwo Islamskie – podała islamska agencja Amak. Według świadków, agresor przed atakiem przywołał imię Allaha. Policjanci próbowali obezwładnić go przy użyciu paralizatora, ale gdy zaczął krzyczeć do jednego z nich “Zabiję cię! Zabiję cię!”, oddali do niego kilka strzałów, które okazały się śmiertelne.
Druga dzielnica Paryża jest bardzo popularna wśród mieszkańców i turystów. Szczególnie w sobotnie wieczory tamtejsze restauracje, kawiarnie i bary są przepełnione.
Premier Edouard Philippe w krótkiej wypowiedzi dla dziennikarzy zapewnił, że Francja nie zaprzestanie walki z terroryzmem. Wpis o podobnej treści zamieścił na Twitterze prezydent Emannuel Macron. Pochwalił też policję za sprawne “zneutralizowanie terrorysty”. Minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb mówił zaś o “zimnej krwi i błyskawicznej reakcji” funkcjonariuszy.
Od 2015 roku w atakach dżihadystów we Francji zginęło 245 osób. Najtragiczniejsze w skutkach były zamachy na redakcję pisma “Charlie Hebdo” i klub Bataclan w Paryżu oraz atak z użyciem ciężarówki w Nicei w 2016 roku. Doszło również do kilku zamachów tak zwanych samotnych wilków, inspirowanych przez Państwo Islamskie, z użyciem noży bądź broni palnej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP/rtrs/wcześn./dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0