HomeTechnologie

Asystent Google ułatwi walkę z cukrzycą. Nowa funkcja dla diabetyków

Asystent Google ułatwi walkę z cukrzycą. Nowa funkcja dla diabetyków

Ok, Google – sprawdź indeks glikemiczny mojego posiłku! Zamiast żmudnego sprawdzania tabel w internecie – proste pytanie. Aplikacja umożliwiająca wyszukiwanie głosowe, która jest już dostępna dla polskich użytkowników, została poszerzona o możliwość weryfikowania informacji niezbędnych dla osób cierpiących na cukrzycę. Jak to działa?

System oparty o samodzielne wpisywanie haseł do wyszukiwarek powoli odchodzi do lamusa. W Stanach Zjednoczonych już ponad 40 proc. informacji wyszukiwanych w internecie sterowanych jest za pomocą naszego głosu. Podobne tendencje obserwuje się na całym świecie. Inteligentne smartfony pozwalają nam już na to, by po prostu zadać pytanie Google, zamiast ręcznie „wklepywać” w okno wyszukiwarki to, czego chcemy się dowiedzieć.

 

Usługa ta od niedawna jest już dostępna również w Polsce i mimo że system ten jeszcze „raczkuje”, to ma coraz więcej zwolenników. Wkrótce mogą do nich dołączyć także polscy diabetycy, którzy mają szansę na to, by dużo łatwiej niż do tej pory zdobywać dane np. na temat wskaźników ułatwiających utrzymanie prawidłowej glikemii.

 

Polska wersja Asystenta Google, dzięki współpracy ze skierowanym do diabetyków serwisem cukrzyca.pl, umożliwia już szybkie wyszukiwanie głosowe m.in. informacji o indeksie glikemicznym wybranych produktów spożywczych czy ich wymiennikach węglowodanowych lub białkowo-tłuszczowych. Aplikacja jest w stanie nie tylko szybko odpowiedzieć osobom walczącym z cukrzycą na pytania, których weryfikacja często wymagała sprawdzenia wielu tabel. Na dodatek ma także motywować diabetyków do tego, by nie poddawali się chorobie.

 

Stworzenie dobrze zbilansowanego posiłku dla osób, które walczą z cukrzycą, dla wielu chorych oznacza konieczność częstego sprawdzania danych dotyczących składników, z których chcą przygotować danie. Zamiast żmudnej weryfikacji np. tego, czy wybrany produkt ma wysoką, czy niską wartość glikemiczną, teraz będzie można po prostu zapytać Google o fakty, na których nam zależy.

 

Aplikacja głosowa nie tylko poda nam niezbędne informacje (np. na temat insuliny lub leków przeciwcukrzycowych), ale także będzie mogła polecić diabetykom najlepsze sposoby na to, by nie poddawać się w starciu z chorobą. System ma pełnić funkcję edukacyjną i ułatwić samokontrolę osobom walczącym z cukrzycą. Jak to działa?

 

Po ściągnięciu np. na smartfon lub inne urządzenia mobilne aplikacji Asystent Google wystarczy zacząć pytanie od kluczowej frazy: „Ok, Google…”, a jeśli chcemy uzyskać informacje na temat związany z cukrzycą, musimy dodać komunikat:„Porozmawiaj z cukrzyca.pl” i powiedzieć, czego szukamy. System przeanalizuje treści z serwisu i poda nam odpowiedź. Twórcy liczą na to, że po udostępnieniu na polskim rynku urządzeń Google Home wyszukiwanie informacji za pomocą naszego głosu będzie jeszcze łatwiejsze – zamiast pytać telefon czy laptop, będziemy rozmawiać z… głośnikiem, który będzie mógł sterować wieloma sprzętami w naszym domu – od telewizora po pralkę.

 

Okazuje się, że nowe rozwiązania technologiczne mogą sprawdzić się także w pokonywaniu codziennych problemów związanych z cukrzycą. Czas pokaże, czy będą wystarczająco skuteczne.

 

  • aip

COMMENTS