HomeWIELKA BRYTANIA

“Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” Matejki po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii

“Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” Matejki po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii

3-metrowy obraz Matejki, który zapiera dech w piersi po dziś dzień trafi po raz pierwszy do Wielkiej Brytanii. Przedstawia on wizję artysty, tego jak Kopernik badał sklepienie niebieskie.

Matejko, który nie jest niestety bardzo znany poza granicami Polski na pewno byłby zachwycony przedstawieniem jego dzieła na terenie Wielkiej Brytanii.

National Gallery podkreśliło, że Jana Matejkę uważa się w Polsce za najwybitniejszego polskiego malarza. Chwali również to z jakim pietyzmem i pieczołowitością polski artysta oddawał szczegóły w swojej twórczości.

Jedno z jego arcydzieł – “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” będzie można wkrótce obejrzeć, właśnie w National Gallery.

Dzieło normalnie wisi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i prawie nigdy nie opuszcza jego murów.

National Gallery ogłosiło w poniedziałek, że “Kopernika” będzie można oglądać na wiosnę, podczas bezpłatnej wystawy, która zapozna Brytyjczyków z Matejkiem.

Dzieło namalowano w czasach, w których toczył się spór o pochodzenie Kopernika, pomiędzy Polską a Niemcami. Oczywiście Matejko pragnął podkreślić, że Kopernik czuł się i był Polakiem. Obraz prędko stał się więc symbolem i ikoną polskości.

Kustosz National Gallery, Christopher Riopelle opisuje obraz słowami – “Matejko uważał, że nie tylko musi zapisać wielkie dokonania i wydarzenia z polskiej historii, ale również podkreślić ich głębokie znaczenie dla Polaków. Stoi on na końcu długiej tradycji malarstwa historycznego i świat teraz na nowo odkrywa, że był jednym z najwybitniejszych i prowokujących artystów gatunku.”

Obraz będzie można oglądać za darmo pomiędzy 25 marca a 27 czerwca 2021 w National Gallery.

 

 

PS

COMMENTS