HomeCiekawostki

Asteroida Bennu zagraża Ziemi? NASA wydała komunikat

Asteroida Bennu zagraża Ziemi?  NASA wydała komunikat

Asteroida Bennu uderzy w Ziemię? Według prognoz naukowców NASA asteroida zderzy się z Ziemią w 2135 roku i może zniszczyć naszą planetę. Zagrożenie z kosmosu to jedna z największych obaw ludzkości! Czy asteroida Bennu jest kolejnym z nich?

 

Istnienie asteroidy Bennu zostało odkryte w 1999 roku. Jest to kosmiczna skała, a dokładnie planetoida, mająca 500 m średnicy, a jej waga wynosi 77 miliardów ton. Według wyliczeń amerykańskiej agencji kosmicznej prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię przez asteroidę Bennu wynosi 1:2700.

 

Asteroida Bennu jest ogromna. Waży 77 miliardów ton i ma 500 metrów średnicy. Jak wyliczyła Nasa prawdopodobieństwo, że asteroida Bennu uderzy w Ziemię wynosi 1:2700.

 

Asteroida Bennu na okrążenie Słońca potrzebuje 436 dni. Każde okrążenie przybliża ją do Ziemi o 300 tys. kilometrów. Ziemia znajduje się na pasie kolizyjnym trasy asteroidy. Zagrożenie płynące ze strony asteroidy Bennu i jej zderzenia z Ziemią 25 września 2135 to wyzwanie dla NASA. Agencja kosmiczna postanowiła przygotować plan awaryjny na wypadek uderzenia Bennu w Ziemię.

 

Fala uderzeniowa po zderzeniu z asteroidą może być bardzo niebezpieczna – zabije nawet do 60% ludzkości. Jeśli Bennu uderzy w jeden z oceanów, to Ziemi grozi potężne tsunami, którego nie przeżyje żaden człowiek. W 2016 r. NASA wysłała w kierunku asteroidy specjalną misję OSIRIS-Rex. Lot potrwa jeszcze dwa lata. Celem NASA jest m.in. zbadanie gruntu Bennu.

 

Plan nosi nazwę Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emegency Response, czyli w skrócie HAMMER. NASA pracuje nad nim wspólnie z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego. Jego założeniem jest zniszczenie Bennu przy zastosowaniu energii atomowej. W tym celu miałby zostać wysłany w stronę asteroidy statek kosmiczny, ważący około 9 ton, który miałby zmienić tor jej lotu. Jeśli byłoby to niemożliwe, wówczas statek użyłby do tego celu ładunków jądrowych.

 

MM, AIP

COMMENTS