Artyści w obronie dorożkarskich koni z rynku w Krakowie

Artyści w obronie dorożkarskich koni z rynku w Krakowie

W sobotę przed krakowskim magistratem odbędzie się protest w obronie koni dorożkarskich na Rynku Głównym. Przygotowywana jest petycja do prezydenta

Wśród nieobojętnych na los i cierpienie zwierząt są aktorzy, piosenkarze, politycy, celebryci, legendarni działacze Solidarności. To m.in. Andrzej Piaseczny, Ewa Kasprzyk, Paulina Holtz, Joanna Szczepkowska, Henryka Krzywonos czy Agata Trzebuchowska (tytułowa bohaterka oscarowej Idy). Osoby te, podobnie jak organizatorki protestu, domagają się dalszej poprawy warunków pracy koni dorożkarskich.

Chcą, aby władze Krakowa wydłużyły godzin zakazu postoju koni na Rynku Głównym – od godz. 11 do 18 (obecnie od 13 do 17). Uważają, że należy zmienić także dopuszczalną temperaturę, w której zwierzęta te mogą przebywać na płycie Rynku – z 28 stopni C (w cieniu) na 25. Tego lata dni z temperaturami 30 stopni od wczesnego rana było wyjątkowo dużo, a konie czekały na klientów w pełnym słońcu godzinami.

Akcję organizują mieszkanki Krakowa: Maria Amin, Agnieszka Giza oraz Anna Szybist, radna miejska. Zapraszają krakowian 5 września o godz. 16 przed Urząd Miasta na pl. Wszystkich Świętych. Będą zbierać podpisy pod petycją do prezydenta miasta.

– Przykre, że cały kraj dostrzega problem dorożek, a Kraków przymyka na to oko – smuci się Anna Szybist. Organizatorki akcji dostały już ponad 30 zdjęć z głosami poparcia (tzw. hashtagami).

, foto Archiwa prywatne

 COMMENTS

WORDPRESS: 0