HomeCiekawostki

Arechin dopuszczony do leczenia COVID-19. Lek na koronawirusa produkuje polska firma

Arechin dopuszczony do leczenia COVID-19. Lek na koronawirusa produkuje polska firma

Arechin (Chloroquini phosphas), 250 mg, tabletki będzie lekiem wspomagającym w leczeniu zakażeń koronawirusami typu beta: SARS-CoV, SARS-CoV-2, MERS-CoV. Arechin, lek dopuszczony do użycia wśród pacjentów zarażonych koronawirusem, to produkt firmy Adamed. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dopuścił nowe wskazanie terapeutyczne dla produktu leczniczego Arechin. Decyzja została podjęta w piątek, 13 marca.

 

Lek Arechin, firmy Adamed, uzyskał oficjalnie nowe wskazanie, którym jest leczenie wspomagające przypadków zakażenia koronawirusami SARS-CoV, SARS-CoV-2, MERS-CoV. Decyzja o zmianie do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu została podjęta przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na podstawie badań klinicznych. Na stronie głównej producenta przeczytać można:

 

„Leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2” oraz związanego z nim dawkowania produktu leczniczego.

 

Produkcja leku Arechin odbywa się w Polsce, w zakładach Adamed Pharma. Arechin (Chloroquini phosphas), 250 mg, tabletki będzie dostępny dla pacjentów wymagających leczenia tym produktem. Polska firma farmaceutyczna zabezpieczyła zapas produktu na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Arechin będzie dystrybuowany do potrzebujących placówek zgodnie z zaleceniami resortu.

250 mg, tabletki – zarejestrowane dawkowanie

    • Zakażenia koronowirusami typu beta
    • Zwykle 500 mg 2x dziennie po 1 tabletce (250 mg) od 7 do 10 dni, nie dłużej niż 10 dni
    • W uzasadnionych przypadkach 2x dziennie po 2 tabletki (500 mg) od 7 do 10 dni, nie dłużej niż 10 dni

Jak działa Arechin?

Substancją czynną leku firmy Adamed jest chlorochina. To lek stosowany w leczeniu i profilaktyce malarii oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. W Chinach przeprowadzono badania kliniczne nad skutecznością chlorochiny w leczeniu COVID-19, wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Wykazano, że fosforan chlorochiny ma widoczną skuteczność i akceptowalne bezpieczeństwo przeciwko zapaleniu płuc związanemu z COVID-19 – cytuje abstrakt badania z bazy PubMed portal mgr.farm.

Red. DD/AIP

COMMENTS